Опрезно са храном на високим температурама

Обратити пажњу на чување, изглед и рок трајања намирница. – Млијечне производе куповати само у радњама са расхладним уређајима и у млијечним халама на пијацама. Опрезност приликом куповине и спремања хране требало би да је у ово доба године максимална, савјетују љекари и стручњаци за исхрану. Благе стомачне тегобе, здравствени проблеми, али и озбиљна тровања […]

субота, јул 16, 2011 / 09:37

Обратити пажњу на чување, изглед и рок трајања намирница. – Млијечне производе куповати само у радњама са расхладним уређајима и у млијечним халама на пијацама.

Опрезност приликом куповине и спремања хране требало би да је у ово доба године максимална, савјетују љекари и стручњаци за исхрану. Благе стомачне тегобе, здравствени проблеми, али и озбиљна тровања само су неке од последица уколико покварена намирница доспије у наш организам.

Инспектори редовно контролишу продавнице брзе хране, али суграђани који би да утоле глад на првом киоску или да пазаре млијечне производе на пијаци требало би да буду обазриви. Како препознати и избјећи покварену храну, питање је које потрошачи изнова постављају сваког љета. Љекари одговарају да је најбољи лијек превентива – избјегавати сумњиве намирнице и све их добро опрати или термички обрадити.

Осим приликом куповине, у тропским данима са намирницама морамо бити обазриви и код куће, сајветују љекари. И ту се ваља придржавати појединих правила која ће гарантовати здрав залогај.

– Најпре се саветује адекватно прање под млазом текуће воде. Сваки лист лиснатог поврћа требало би прати појединачно, купус и пре и после сечења, краставце такође и пре и после чишћења, а јагоде би најпре требало опрати заједно, а затим и сваку појединачно. Обавезно је и водити рачуна да се испечено месо или сувомеснати производ не сијеку на истој радној површини као и сирово месо .

Љекари подсећају да се загађеном храном преносе многе болести, а да се у повољним условима из једне бактерије за седам сати развије више од 2.000.000 бактерија. Особе заражене микроорганизмима из намирница могу да прођу без симптома, да имају само благ цријевни поремећај, али могу да дођу и у стање тешке дехидрације, односно да изгубе велике количине течности, што води поремећају општег стања организма.

– Због тога храну која се не поједе треба брзо ставити у фрижидер и чувати је најдуже пет дана. Уколико неко жели дуже, саветујемо да је одмах замрзне. Треба често прати руке, темељно подгријати кувану храну и никако не припремати мајонез, крем и сладолед од некуваних јаја – наглашавају љекари.



Оставите одговор