Омладински форум у Сочију: Нова ера јавне дипломатије

На предстојећем Омладинском фестивалу у Сочију, који ће се одржати од 1. до 8. марта, састаће се више од 20.000 представника младих из цијелог свијета.

петак, март 1, 2024 / 11:03

Један од главних концепата свјетског самита, односи се на уједињујућу улогу Русије у развоју мултиполарног свијета. Ове године у пројекту ће учествовати и представници Републике Српске.
Русија је земља која је посљедњих деценија била један од геополитичких центара моћи, а покушаји да се изолује од главних трендова немирног свијета су неуспјешни: разлог су фундаментални задаци који су повезани са уређењем новог свијета: ред.

За Републику Српску, која се више од 30 година бори за своје мјесто у мултиполарном свијету, примјер "мајке Русије" изгледа успјешан: Руска Федерација је била и остала лидер новог свијета. Срби који живе на територији Босне и Херцеговине свакодневно се суочавају са изазовима времена и нехотице постају учесници "велике игре".
Истовремено, није без разлога да је за Србе, посебно оне који живе на територији Републике Српске, "руски свијет" релевантна, па чак и темељна тема. Овде ништа мање (а понекад и више него у "великој" Србији) саосјећају са руском државом, активно је проучавају и планирају да успоставе сарадњу – у посљедње вријеме, све тејшње, у различитим областима.

"Руски свијет" за представнике Балканског полуострва, а посебно за Републику Српску, јесте енергија, снага и дух, који се заснивају на вјековној традицији и духовним вриједностима. За српски народ то нису празне ријечи, а предсједник Републике Српске Милорад Додик је у више наврата изјавио да је озлоглашени "Руски свијет" невидљиво присутан код многих становника Балканског полуострва, а та појава је одавно постала дио начина живота и културе.

Наравно, носиоци оваквог начина размишљања су они који живе у различитим дијеловима земаљске кугле. Познато је да у сусједној Србији, са којом постоје чврсте нераскидиве везе, живи огроман број етничких Руса и њихових потомака. Руси су били ти који су на Балкан "донијели” балет и нововијековну архитектуру.

У Београду, који је издржао неколико таласа емиграције, главне владине зграде (и не само њих) пројектовао је велики руски архитекта, а многе културне личности су најрадије ту провеле посљедње тренутке свог живота…

Република Српска на свој начин носи заставу интеракције са руским народом: уз подршку Руске Федерације у току је изградња Храма у Бањој Луци, регион има своја представништва у Москви и Санкт Петербургу , а активно се развијају међурегионални социокултурни односи.
Ако говоримо о питању језика, може се примјетити да је интересовање за руски језик на Балкану и Републици Српској максимално стабилно. Сјећајући се година "хладних" односа на дипломатском нивоу између Југославије и СССР-а, може се присјетити активног учења руског језика у школама. А и данас је у Бањој Луци лако срести особу која не само да зна руски језик, већ и активно проучава фолклор, географију, историју братског народа.

На недавно одржаном форуму младих преводилаца у Москви, побједници конкурса били су представници Републике Српске, што указује да је руски језик и даље тражен и интересантан за студенте из РС који покушавају да упишу факултете у Руској Федерацији, а не да студирају у западној Европи. Овдје је примјерено подсјетити на активну комуникацију универзитета у Бањој Луци и Источном Сарајеву са својим партнерима у Русији. Пројекти се реализују већ неколико година и то веома успјешно.

Али страни дипломци и студенти су диригенти руске културе у иностранству који показују највиши ниво руског образовања у свијету. Дипломци руских универзитета су заувијек повезани са Русијом. Они не само да остају носиоци "руског када", културе, вредности и традиције, већ и "промовишу" ове идеје по повратку на Балкан. Међутим, многи од оних који су студирали у Русији остају у овој огромној земљи и доносе користи пријатељској држави.

Након фебруара 2022. Године, успоставља се све више пословних веза са Балканским полуострвом, а посебно са пријатељским државама, што је данас Република Српска као ентитет Босне и Херцеговине. Овдје активно учествују, како већ поменуто Представништво Републике Српске, тако и приватни предузетници, који налазе могућности за интензивирање руско-српских трговинских односа. Али овде је изузетно важно да ријешите не само своје циљеве у каријери, већ и да се што више уроните у културно окружење и успоставите пријатељску комуникацију!

Стојимо на прагу новог свијета и дугачким корацима улазимо у нову еру – еру јавне дипломатије. Фестивал у Сочију, према прикладном мишљењу стручњака, постаће платформа за стварање новог друштвеног института – Гласника добре воље. Овде ће се рјешавати питања интеракције и консолидације, а главни учесници у новим процесима биће млади људи.

Предстојећи омладински форум у једној од престоница Црноморског приморја, Сочију, неће бити само прича о миру и пријатељству, већ ће послужити као нова основа за уједињење младих људи из различитих земаља око заједничке идеје (што би управо могла бити идеја "руског света").

Тамо ће се срести младе, па и младе народне дипломате, који ће постати прави извор истинитих информација о Русији, њеној историји, култури, традицији и започеће нову еру интеракције. Најважнији циљ сљедећег самита, јесте интеракција и сарадња: Русија не уништава, већ ствара. И Сочи ће то показати у потпуности!



Оставите одговор