Оланд: Берлин ме неће скренути са пута

Новоизабрани предсједник Француске Франсоа Оланд сигнализирао је Њемачкој да неће мијењати курс у вези са захтјевима да се еврозона преоријентише са строгих мјера штедње на економски раст, пошто је њемачка канцеларка Ангела Меркел одбацила приједлоге за стимулисање привредног раста које би се заснивало на новом задуживању. Оланд се у Паризу сусрео са предсједавајућим Еврогрупе и […]

петак, мај 11, 2012 / 06:45

Новоизабрани предсједник Француске Франсоа Оланд сигнализирао је Њемачкој да неће мијењати курс у вези са захтјевима да се еврозона преоријентише са строгих мјера штедње на економски раст, пошто је њемачка канцеларка Ангела Меркел одбацила приједлоге за стимулисање привредног раста које би се заснивало на новом задуживању.

Оланд се у Паризу сусрео са предсједавајућим Еврогрупе и премијером Луксембурга Жан-Клодом Јункером, у настојању да придобије подршку европских партнера за свој захтјев за промјену тежишта у политици еврозоне.

Социјалиста Оланд ће у уторак отпутовати у Њемачку, само неколико сати по инаугурацији за предсједника Француске, како би појачао свој захтјев да се мјере за подстицање раста придодају споразуму еврозоне о фискалној дисциплини.

Конзервативна канцеларка Њемачке је данас у говору у њемачком парламенту изјавила да би „раст на кредит” само гурнуо Европу још дубље у рецесију, одбацивши приједлоге за увођење мјера за подстицање економског раста које би захтјевале ново задуживање.

Одлука Оланда да се сусретне с Јункером прије него са Меркеловом, као и са предсједником Европског савјета Херманом Ван Ромпејем, с којим је разговарао у сриједу, представља знак да жели да прошири доношење одлука у еврозони са дуета који су чинили Меркелова и одлазећи предсједник Француске Никола Саркози, популарно названог „Меркози”, изјавио је социјалиста и бивши министар спољних послова Француске Ибер Ведрин.

„Више нисмо у ери француско-њемачког пара, мада не постоји замјена за француско-њемачку хармонију”, рекао је он.

Ведрин је указао да Оланд жели да преуреди односе са Њемачком, политички и економски, али и психолошки.

„Да би то урадио, њему је потребно да врати друге партнере у игру и да се не плаши да разјасни ствари са Берлином јер имамо различите приступе по многим питањима”, рекао је Ведрин.



Оставите одговор