Одобрено 440 захтјева за вантјелесну оплодњу

Фонд здравственог осигурања /ФЗО/ Републике Српске одобрио је, од јануара до данас, 269 захтјева за први покушај и 171 захтјев за други поступак вантјелесне оплодње, речено је Срни у овом фонду. Фонд финансира двије процедуре вантјелесне оплодње за парове којима је то једина могућност зачећа. У цијелости Фонд финансира два поступка вантјелесне оплодње женама до […]

субота, новембар 2, 2013 / 08:11

Фонд здравственог осигурања /ФЗО/ Републике Српске одобрио је, од јануара до данас, 269 захтјева за први покушај и 171 захтјев за други поступак вантјелесне оплодње, речено је Срни у овом фонду.

Фонд финансира двије процедуре вантјелесне оплодње за парове којима је то једина могућност зачећа.

У цијелости Фонд финансира два поступка вантјелесне оплодње женама до 40 година старости, док женама од 41 до навршене 42 године финансира 50 одсто трошкова. Женама које су старије од 42 године, уколико роде дијете поступком вантјелесне оплодње, Фонд у цијелости рефундира трошкове.

У Фонду подсјећају да је прошле године одобрено укупно 511 захтјева за први и други покушај вантјелесне оплодње. За први покушај вантјелесне оплодње одобрено је 325 захтјева, док је за други покушај одобрено 186 захтјева.

Критеријуми за одобравање поступка се углавном односе на медицинске индикације, односно да је доказан стерилитет, као и чињеница да се пар налази у браку или ванбрачној заједници најмање двије године.

Уговор за пружење ове услуге осигураницима Фонда закључен је са приватном Здравственом установом "Медикос" /Медицо’с/ из Бањалуке, која је, за сада, једина у Републици Српској у којој се може радити вантјелесна оплодња.

Једна процедура кошта око 5.500 КМ.

Према подацима "Медикоса", поступком вантјелесне оплодње, које су рађене током 2012. године, рођено је 159 беба.

У 2013. години поступком вантјелесне оплодње у овој клиници, који је финансирао Фонд здравственог осигурања, 126 жена је остало у другом стању.

Из Фонда подсјећају да су крајем 2011. године почели да финансирају и други покушај вантјелесне оплодње, док је до тада, почевши од 2007. године, Фонд финансирао само једну процедуру вантјелесне оплодње.

Иницијатива за увођење финансирања другог покушаја вантјелесне оплодње потекла је од предсједника Републике Српске Милорада Додика.

На подручју Канцеларије Фонда у Бијељина која покрива пет општина – Бијељину, Лопаре, Угљевик, Пелагићево и Доњи Жабар – у овој години, до данас, одобрена су 33 захтјева за први покушај вантјелесне оплодње и 21 захтјев за други покушај вантјелесне оплодње.

Критеријуми, као и начин како да парови остваре ово право из обавезног здравственог осигурања, прецизирани су Правилником о садржају, обиму и начину остваривања права на здравствену заштиту.

"Наиме, захтјев за први и други покушај вантјелесне оплодње могу да поднесу сви парови којима је ова процедура једина могућност зачећа", речено је у Фонду.



Оставите одговор