Њемачка и Бразил припремили резолуцију против прислушкивања

Њемачка и Бразил предале су Комитету Генералне скупштине УН нацрт резолуције у којој позивају на окончање обимног програма прислушкивања. У нацрту резолуције, коју су јавности представили Њемачка и Бразил, нису наведена имена земаља, мада дипломате УН истичу да је веома јасно да је текст усмјерен на САД, чије је податке о програмима прислушкивања и праћења, […]

субота, новембар 2, 2013 / 09:53

Њемачка и Бразил предале су Комитету Генералне скупштине УН нацрт резолуције у којој позивају на окончање обимног програма прислушкивања.

У нацрту резолуције, коју су јавности представили Њемачка и Бразил, нису наведена имена земаља, мада дипломате УН истичу да је веома јасно да је текст усмјерен на САД, чије је податке о програмима прислушкивања и праћења, медијима доставио бивши службеник Агенције за националну безбједност /НСА/ Едвард Сноуден.

У њемачко-бразилском нацрту резолуције тражи се да Генерална скупштина УН "изрази дубоку забринутост због кршења људских права и злоупотреба које могу произаћи из праћења било које врсте комуникација".

У нацрту се позивају чланице УН да "предузму мјере како би се окончала кршења права и стварање услова за спречавање сличних кршења, укључујући усвајање релевантног закона на националном нивоу, који би био у складу са њиховим обавезама према међународном закону о људским правима".

Дипломате истичу да ће током дискусије у Трећем комитету Генералне скупштине УН, који се бави људским правима, највјероватније бити измјена текста резолуције. Према њиховим очекивањима, гласање у комитету биће обављено касније током овог мјесеца, а потом наредног мјесеца у Генералној скупштини УН.

"Добили смо нацрт и вршимо анализу текста", рекао је један од званичника из америчке мисије у УН.

Неколико дипломата изјавило је да би били изненађени када резолуција не би наишла на подршку велике већине чланица.

Бразилски предсједник Дилма Русеф и њемачки канцелар Ангела Меркел осудили су америчке програме прислушкивања, које је вршила НСА.

Оптужбе да је НСА прислушкивала више десетина хиљада телефонских разговора у Француској и да пратила мобилни телефон Меркелове изазвале су буру негодовања у Европи.

Резолуције Генералне скупштине нису обавезујуће, за разлику од оних које усвоји Савјет безбједности УН, али носе одређену моралну и политичку тежину.



Оставите одговор