Од успона БРИК остало само "К"

Аналитичари рејтинг агенције Стандард и Пурс тврде да је развојни концепт четири брзо-растуће економије БРИК (Бразил, Русија, Индија и Кина) застарио. У овој америчкој агенцији тврде да у тој групацији једино кинеску привреду сигурно очекује светла будућност. Кина је успела, упркос глобалној кризи, да сачува високе стопе раста, док су привреде Русије, Бразила и Индије […]

уторак, април 9, 2013 / 15:26

Аналитичари рејтинг агенције Стандард и Пурс тврде да је развојни концепт четири брзо-растуће економије БРИК (Бразил, Русија, Индија и Кина) застарио.

У овој америчкој агенцији тврде да у тој групацији једино кинеску привреду сигурно очекује светла будућност.

Кина је успела, упркос глобалној кризи, да сачува високе стопе раста, док су привреде Русије, Бразила и Индије у заостатку. БРИК је у инвестиционом и економском погледу сада ништа не уједињује, па се свео на слово "К", наводи се у анализи С&П.

Русија ће до половине ове деценије имати осетно скромније стопе привредног раста него у преткризном раздобљу – од три до три и по одсто годишње, што је знатно ниже од прогнозе за Кину (7,5 до девет одсто). Индија која је последњих година знатно подигла ниво БДП по глави становника неће одржати тај темпо због брзог раста популације.

Бразилска привреда ће наредних година, такође, расти по нижим стопама него у ранијем периоду, наводе експерти С&П.

Назив БРИК је, иначе, први употријебио 2001. године економиста Џон О’Нил из америчке банке Голдман Сакс, желећи на тај начин да укаже на појаву нових сила у глобалној економији, изузимајући групу седам најразвијенијих западних земаља (САД, Јапан, Њемачка, Велика Бритнија, Француска, Италија и Канада).

О’Нил је тада навео, образлажући због чега мисли да БРИК очекује свијетла економска будућност, да је ријеч о земљама које заједно имају око 40 одсто свјетског становништва и четвртину укупне површине Земље и огромне сировинске резерве. Само Русија, према различитим процјенама, посједује више од 40 одсто планетарних резерви кључних минералних сировина.

Имајући у виду те податке О,Нил је почетком минуле деценије тврдио да ће Бразил и Русија постати највећи свјетски извозници сировина. Али, до сада се та прогноза, кад је ријеч о Русији, није потврдила, јер се у међувремену догодила "револуција уљаних шкриљаца у САД", док су Катар и Аустралија осјетно увећали производњу и понуду нафтног течног гаса.

Русија би, осим тога, требало у релативно блиској будућности да уложи више стотина милијарди долара да би у потпуности развила свој огроман сировински потенцијал, а таква улагања за сада нису на видику, констатује се у анализи С&П.

Експерти С&П истичу да је руски БДП по глави становника опао за четвртину, због свјетске финансијске кризе и усљед наглог појефтињења нафте и других стратешки важних сировина на свјетском тржишту.

Сада, након стабилизације цијена енергетских сировина на знатно вишем нивоу него у периоду најакутнијег дијела кризе, руски БДП по глави становника поново расте, али не тако брзо као у предкризном раздобљу, и по том показатељу Кина ће ускоро престићи Русију, наводи амерички економисти, а преноси портал Финмаркет.

Челници БРИК су, иначе, 2009. године одлучили, на скупу у руском граду Јекатеринбургу, да у чланство приме и Јужну Африку па је 2010. формирана петочлана групација БРИКС.



Оставите одговор