Нова паметна камера: Орвел је све (не)срећнији

Нова јапанска сигурносна камера има могућност да претражи милионе лица, само једним кликом. Фотографија направљена са овим новим орвеловским чудом, у секунди се упоређује са подацима из велике базе података. Представници Хитачија, компаније која је произвела камеру кажу да овај уређај користи софтвер који препознаје слику у комбинацији са алгоритмима који групишу слична лица у […]

недеља, март 25, 2012 / 08:26

Нова јапанска сигурносна камера има могућност да претражи милионе лица, само једним кликом. Фотографија направљена са овим новим орвеловским чудом, у секунди се упоређује са подацима из велике базе података.

Представници Хитачија, компаније која је произвела камеру кажу да овај уређај користи софтвер који препознаје слику у комбинацији са алгоритмима који групишу слична лица у бази, како би се лакше одредила/погодила особа која је фотографисана и која се тражи.

Раније су они који би тражили некога са снимка сигурносне камере, морали провести сате претраживајући и упоређујући фотографије и снимке, данас човјек може бити пронађен брзином трептаја ока. Камера претражује 36 милиона лица у временском периоду мањем од једне секунде, да би нашла слику која се поклапа са траженом.

Када је слика једном сачувана, користи се за касније претреживање и упоређивање у бази података.

Поред несумњивог потенцијала за надгледање и посматрање људи, ова камера има и неколико ограничења. Наиме, лице може скенирати само под углом камере од 30 степени, а величина слике у пикселима мора имати димензије 40х40.

У Хитачију кажу да је систем погодан за оне који имају релативно велики систем надгледања као што су жељезнице, велике компаније за производњу енергије, затвори, велике продавнице.

Појављивање ове камере на тржишту очекује се наредне године и омогућиће владама велике могућности за праћење грађана и података о њима.

Информације о многим људима су већ нашироко доступне на интернету и друштвеним мрежама, тако да више није проблем доступност истих него њихово смислено сакупљање и процесуирање.

Нова иницијатива америчког Федералног истражног бироа (ФБИ), која ће им омогућити да аутоматски филтрирају податке са социјалних мрежа и сајтова као што су Твитер и Фејсбук. Систем, за који кажу да је у фази развоја, издваја кључне информације и ‘пријетње’ и приказује их као прегледну мапу података.

Тако прикупљени подаци се касније упоређују и укрштају са додатним подацима, прикупљеним од стране обавјештрајних и свих врста служби за шпијунирање и посматрање, као и амбасада, војних инсталација, али и камера за посматрање саобраћаја у градовима и слично.



Оставите одговор