Њемачка: Ексхумиран гроб комаданта Аушвица

У Њемачкој су ексхумирани посмртни остаци Рудолфа Хеса, замјеника Адолфа Хитлера у нацистичкој странци, како би његов гроб престао да буде "ходочашће" неонациста. Хесови посмртни остаци ископани су са гробља у малом граду Вунзедалу на југу Њемачке, након чега су кремирани и просути у море. Хес је ухапшен 1941. године и осуђен на доживотну робију. […]

четвртак, јул 21, 2011 / 20:38

У Њемачкој су ексхумирани посмртни остаци Рудолфа Хеса, замјеника Адолфа Хитлера у нацистичкој странци, како би његов гроб престао да буде "ходочашће" неонациста.

Хесови посмртни остаци ископани су са гробља у малом граду Вунзедалу на југу Њемачке, након чега су кремирани и просути у море.

Хес је ухапшен 1941. године и осуђен на доживотну робију. Извршио је самоубиство у затвору 1987. године у 93. години.

Као што је изразио жељу у тестаменту, сахрањен је у баварском граду Вунзедалу, гдје његова породица имала викендицу.

Локална лутеранска црква, у чијој је надлежености гробље, дала је тада своју дозволу за укоп, напомињући да би требало поштовати жеље покојника.

Међутим, од тада су црква и локално становништво изразили забринутост због великог броја посјетилаца из организација екстремне деснице.

Сваке године на годишњицу смрти Рудолфа Хеса неонацисти су покушавали да проведу марш до гробља.

Суд је 2005. године објавио забрану сличних окупљања, што је имало веома мали ефекат због чега је црква до октобра 2001. године укинула породични закуп гробних мјеста.

Хесова унука се успротивила овој одлуци и поднијела тужбу како би спријечила ексхумацију, али ју је на крају црквени савјет убиједио да одустане.

Хес је био један од најближих Хитлерових сарадника, али је 1941. године искочио из авиона и падобраном се спустио у Шкотску, највјероватније због личне мировне мисије, коју је касније "фирер" осудио.

Британске власти су га током рата затвориле, а на суђењу у Нирнбергу је 1946. године осуђен на доживотну робију. Провео је 40 година у ћелији у затвору Шпандау у Берлину прије него што се објесио у ћелији.



Оставите одговор