Не исплатиш плату, отпустиш трудницу – идеш на суд
Неисплаћивање плата третираће се као кривично дјело, једна је од новина које су предвиђене новим измјенама и допунама Закона о кривичном поступку Републике Српске. Казне које су запријећене крећу се од новчаних до три, односно пет година затвора, потврдила је министар правде РС Горана Златковић на прес-конференцији, након данашње сједнице Владе РС. Послодавац, без обзира […]

Неисплаћивање плата третираће се као кривично дјело, једна је од новина које су предвиђене новим измјенама и допунама Закона о кривичном поступку Републике Српске.
Казне које су запријећене крећу се од новчаних до три, односно пет година затвора, потврдила је министар правде РС Горана Златковић на прес-конференцији, након данашње сједнице Владе РС.
Послодавац, без обзира да ли у јавном или приватном сектору, може да одговара уколико је неоправдано избјегао да плати три плате радницима или причинио губитак права који проистичу из неплаћених доприноса, а казниће се затвором од шест мјесеци до пет година, прецизирала је Златковићева.
Она појашњава да је приликом израде овог закона, који ће у форми нацрта, бити упућен на разматрање у парламент, уважен захтјев Савеза синдиката да се неисплаћивање зарада третира као кривично дјело, у смислу заштите права радника.
Златковић истиче да ће кривично дјело такође бити и непридржавање уговора о раду, радног времена, одмора, годишњег одмора, заштите жена, трудница…, као и злоупотреба у поступку јавних набавки.
Измијењен је и садашњи члан који је прописивао кривично дјело примање мита и то на начин да ће се казном затвора од двије до 10 година затвора казнити службено или одговорно лице које захтјева или прими поклон, односно другу корист да у оквиру свог овлаштења изврши службену радњу, коју не би смјело да изврши.
Кривичним дјелима сматраће се и давање мита и казна је од шест мјесеци до пет година, ако понуди, односно обећања поклон или учини другу корист.
И противзаконито посредовање је измјењено, па се прописује кривично дјело „трговина утицајем“, а казне су од једне до пет година, у случају, ако неко захтијева или приму награду или неку другу корист, користећи свој положај у посредовању у некој службеној радњи.
Златковић прецизира да ће се ове измјене и допуне Закона о кривичном поступку упутити у јавну расправу, с циљем да се што боље сагледа ова проблематика.
Такође, измјене и допуне закона односе се и на пооштравање санкција за починиоце насиља у породици и злостављање дјеце, при чему ће се израдити и регистар базе починилаца свих кривичних дјела на штету дјетета.
I neprijavljivanje radnika treba okvalifikovati kao krivično djelo.
Svi zakoni koje i sad imamo, ma koliko pojedini od njih manjkavi bili, se izuzetno selektivno primjenjuju.
Ovaj, ako bude usvojen, biće BRUTALNO selektivno primjenjivan, slutim.
Neprijavljivanje radnika je najčešća zloupotreba i ucjenjivanje jadnih ljudi i nanošenje štete i radnicima i državi.
Ali „mudri“ zakonodavci to preskočiše.
Imamo inspektorat i inspektore rada koji leže i primaju par hiljada maraka a u svaki, kafić,butik, prodavnicu ćete naći bar po jednog neprijavljenog radnika a tek radnici na gradilištima pa njih niko i ne računa da se trebaju prijaviti !!!
Jel, sad ko treba da se osjećam bolje,kao oni će to sprovesti u praksi,kurčeva rabota.Još će rođi da šljegne u staklenac radi sprovođenja gore navedenog.Stokax-(
Ко ће спроводити ове законе? Они који су угрожени или они којима они не иду на руку?
Још једна лакрдија власти која само то и прави за свакога ко није обојен начином размишљања њима толико блиским, а он је „укради, слажи и подијели са нама и не бој се!“
Хех 😀 А ко одјави фирму, и поново је региструје на супругу, тетку или рођака- да се у процесу ријеши непотребних радника којима дугије десетине плата? 😀
Када се бира између непријављивања или немања посла, обично се и сами клијенти слажу са непријављивањем, јер држава је наметнула толике обавезе на једног запосленог да се ником не исплати пословати на тај начин.
Не можеш ти у једном бутику имати радника за обавезних 390 км, а на то исто толико обавеза доприноса уплатити, значи кошта те све скупа тај луксуз око 800 км!?
Радије ћеш затворити тај бутик да не правиш ни себи ни другима проблем!
Е онда се запитајте шта је већи интерес, имати непријављен посао и плату од које може саставити некако крај с крајем, него немати посао и чекати боља времена!
Инспектори су само обичне крвопије, паразити, харачлије, које је држава лијепо ухљебила да другима отимају хљеб из руку!
Bivši poslanik SNSD (do 2010)koji je držao radnika u staklarskoj radnji 2009, 2010 prijavljnog na 450 KM, od januara 2011 odjavljuje radnika i smanjuje mu platu na 400 KM, radnik radi neprijavljen pune dvije godine, dok je istovremeno prijavljen na evidenciji Zavoda za zapošljavanje.
I to svi znaju da radnik radi neprijavljen, zna i lokalna inspekcija rada a ništa ne smije bivšem poslaniku koji je uz to kupio i diplomu politikologa.
Postavlja se pitanja šta je u takvom slučaju radila inspekcija rada iz banjalučkog inspektorata?
O kakvim gospodo vi zakonima govorite kada vidimo kako se ti zakoni sporvode?