НДС: Анализа стања у нашој пољопривреди

Стручни одбор за пољопривреду НДС-а одржао је низ сједница и скупова, те је кроз одрађена истраживања покушао објективно да сагледа стање у пољопривреди Републике Српске, саопштено је из НДС. Такође је разматран и утицај Правилника о пољопривредним подстицајима на пољопривредне произођаче. Стручни одбор за пољопривреду Народне демократске странке је утврдио који су то суштински проблеми […]

понедељак, март 5, 2012 / 16:20

Стручни одбор за пољопривреду НДС-а одржао је низ сједница и скупова, те је кроз одрађена истраживања покушао објективно да сагледа стање у пољопривреди Републике Српске, саопштено је из НДС.

Такође је разматран и утицај Правилника о пољопривредним подстицајима на пољопривредне произођаче.

Стручни одбор за пољопривреду Народне демократске странке је утврдио који су то суштински проблеми нашег аграра и јасно их је истакао сљедеће: уситњеност посједа, застарјела производна техника и технологија, одсуство образоване радне снаге (старачка домаћинства), неуспостављени паритетни односи у производњи, необезбјеђена извозна регулатива, пропусност границе (присуство корупције), неконтролисан и претјеран увоз пољопривредних производа (чак и оних којих имамао у сезони за извоз), контролни и инспекцијски органи неадекватно оспособљени, неспровођење законских и подзаконских аката (примјена стандарда).

Стручни одбор за пољопривреду НДС-а, Правилник о пољопривредним подстицајима је окарактерисао као недоречен, а по пољопривредне произвођече неучинковит и лош, а средства која се издвајају за аграрни буџет као скромна и недовољна за развој пољопривредне производње и јачање положаја пољопривредних произвођача.

У НДС сматрају да би се тренутна ситуација у пољопривреди превазишла и учинила подношљивијом по учеснике у пољопривредној производњи у Републици Српској, као и да би се повећала конкурентност наших производа на домаћем и иностраном тржишту, неопходно је: да се у потпуности имплементира аграрни буџет од 6 %, да се ускладе законски и подзаконски акти, да се ускладе подстицаји и институционална подршка према значају појединих производњи и обезбиједи већа примјена струке у производњи.

Потребно је подстицати интересно удруживање произвођача по линијама производње, радити на обезбијеђењу повољних кредитних средства за капитална инвестирања. Такође, неопходно је радити и на оснивању Аграрне банке која би улагала средства у пољоривредну производњу кроз обезбјеђење повољних кредита са малим каматним стопама.



Оставите одговор