Научници кажу: Поп музика прегласна и једнолична

Данашња популарна музика је прегласна, а пјесме наликују једна другој, саопштили су шпански научници који су детаљно проучили аудио-садржаје и лирске садржаје популарних пјесама од 1955. до 2010. године. Истраживачи су користили обимну музичку архиву, а предводио их је Јоан Сера, специјалиста за вјештачку интелигенцију у шпанском Националном истраживачком савјету. Они су "пуштали" музику из […]

петак, јул 27, 2012 / 09:22

Данашња популарна музика је прегласна, а пјесме наликују једна другој, саопштили су шпански научници који су детаљно проучили аудио-садржаје и лирске садржаје популарних пјесама од 1955. до 2010. године.

Истраживачи су користили обимну музичку архиву, а предводио их је Јоан Сера, специјалиста за вјештачку интелигенцију у шпанском Националном истраживачком савјету.

Они су "пуштали" музику из посљедњих 50 година кроз комплексне алгоритме и утврдили да су поп-пјесме постале упадљиво гласније и уједначеније у погледу рефрена, мелодија и врсте кориштених звукова.

"Пронашли смо доказе о прогресивној хомогенизацији музичког дискурса. Дошли смо до нумеричких индикатора који показују да је у посљедњих 50 година скоро нестала различитост у прелазима између различитих комбинација нота, односно рефрена и мелодија", изјавио је Сера.

Научници су закључили да је колорит звука постао сиромашнији и да се често исте ноте свирају истом јачином. Ово додатно појачање пјесме примјењује се на снимак готове пјесме, па она касније на уређају за репродукцију музике звучи јаче од осталих.

Музичка индустрија изложена је критикама да намјерно појачава јачину снимљене музике, а Сера каже да је та појава сада први пут прецизно измјерена кориштењем велике музичке базе.



Оставите одговор