Најватреније окупљање у Италији, горио Рим

Рим је данас био поприште насиља какво није забиљежено у италијанској пријестоници годинама, када се више стотина демостраната сукобило са полицијом, палећи аутомобиле и разбијајући стакла на продавницама и банкама. На улицама око чувеног Колосеума влада хаос, а центар Рима обавијен је густим црним димом. У нередима је повријеђено најмање 70 особа, међу којима и […]

субота, октобар 15, 2011 / 22:48

Рим је данас био поприште насиља какво није забиљежено у италијанској пријестоници годинама, када се више стотина демостраната сукобило са полицијом, палећи аутомобиле и разбијајући стакла на продавницама и банкама.

На улицама око чувеног Колосеума влада хаос, а центар Рима обавијен је густим црним димом.

У нередима је повријеђено најмање 70 особа, међу којима и 30 полицајаца, а један од њих је доживео срчани удар.

Према подацима Ансе, 25 особа је добило љекарску помоћ у пољској болници коју су поставиле хитне службе код базилике Светог Јована Крститеља, док је 45 људи примљено у друге болнице.

На демонстрацијама против либералног капитализма у Риму, које су почеле мирно, окупило се скоро 100.000 људи, а мања група љевичара и анархиста ушла је у жестоке сукобе са полицијом.

До насиља је дошло када је неколико стотина радикалних демонстраната са капуљачама, запалило више аутомобила и канти за смеће. Они су затим кренули у рушилачки поход дуж неколико улица око Колосеума, разбијајући излоге радњи и банака.

Полиција је у више наврата испалила сузавац и употријебила водене топове у покушају да демонстранте растјера, али су сукоби потрајали више сати. Насиље је на моменте подесјећало на урбани герилски рат пошто су демонстранти на полицију бацали каменице, флаше и петарде.

Група демонстраната окружила је једно полицијско возило, засула га каменицама и флашама и запалила, а како је приказано на снимку емитованом на италијанској телевизији, двије особе из возила успјеле су да побјегну.

Једну зграду у саставу Министарства одбране захватио је пожар од ватре која се проширила са једног запаљеног аутомобила.

Трг Сан Ђовани био је препун сузавца, а неки од мирних учесника протеста покушали су да се сакрију у базилику Светог Ивана, једну од највећих цркава у Риму, док су други покушали да зауставе насилнике, и неке од њих предали у руке полицији. Како јављају италијански медији, демонстранти су напали и екипу италијанске телевизије "Скај".

Градоначелник Рима Ђани Алемано наложио је затварање свих музеја у Риму из безбједносних разлога. Коментаришући нереде на протесту демонстраната који себе називају "огорченим", Алемано је рекао да су они "заиста огорчени грађани Рима".

Лондон, Беч, Берлин…

И у главном граду Велике Британије дошло је до сукоба демонстраната и полиције, а ухапшено је више особа. У Лондону је око 5.000 људи покушало да окупира берзу. Полиција их је у томе спријечила, а потом им није дозволила ни да поставе шаторе испред зграде берзе. На протесту је говорио оснивач сајта "Викиликс" Џулијан Асанж.

У Мадриду, пет колона демонстраната кренуло је са периферије ка тргу Пуерта дел сол, који је прошлог прољећа мјесец дана био окупиран "огорченима" и на којем ће они провести предстојећу ноћ.

Позиву на глобални протестни дан против похлепе финансијског капитала одазвали су се данас и грађани у више градова широм Аустрије.

У Бечу се окупило око 1.400 грађана, а позиву на протест одазвали су се прије свега млади људи, који су изашли на улице са маскама хакерске групе "Анонимус". Поред Беча више стотина људи окупило се и у Салцбургу, Инсбруку, Грацу и Линцу, а протести су у свим градовима протекли мирно, без инцидената.

У више њемачких градова, од Берлина, преко Минхена, Лајпцига и Келна, па до Франкфурта, центра банкарске и финансијске моћи државе, окупило се данас више хиљада људи на протесту, што су политичари левице и вође синдиката оценили као сигнал за аларм.

Испред зграде Европске централне банке у Франкфурту демонстрирало је око 1.000 људи против неправди растућег капитализма, док се у Келну окупило неколико стотина људи тражећи праву демократију и то одмах.

У Берлину се, на Александерплацу, окупило око 1.000 људи, а на реду је и протест испред Канцеларске службе, преносе медији, наводећи да су демонстранти у богатој Баварској узвикивали "Спасите оне који штеде (99 одсто) а не банке".

Активисти из 78 земаља позвали су преко интернета људе да данас изађу на улице и тргове 868 градова на свим континетима – у Европи, Јужној и Сјеверној Америци, Азији, Африци.

"Ујединимо глас против банкара и политичара", "Ми нисмо роба у рукама политичара и банкара. Ми одлучујемо о својој судбини", "Време је да се ујединимо; време је да нас чују; народи света, подигните се!", пише у порукама које се могу прочитати на интернету, преко "Твитера" и "Фејсбука".

Од Америке је кренуло

У Америку је протест стигао 17. октобра под слоганом "Окупирајмо Волстрит", центар светске и америчке финансијске моћи. Демонстрације се већ данима одржавају и у Чикагу, Лос Анђелесу, Сан Франциску, Вашингтону.

Демонстранти широм свијета окупљају се данас како би подигли глас против неправди које су се продубиле због глобалне економске кризе, чији се терет сваљује на леђа милиона најсиромашнијих.

Њујоршка полиција ухапсила је 19 особа због ремећења јавног реда и прелажења улице ван пјешачког прелаза, а против двојице од њих биће поднијете кривичне пријаве због опирања хапшењу.

Сви ухапшени извучени су из групе од неколико хиљада људи, који су у склопу акције "Окупирајмо Волстрит" марширали Менхетном, дували у трубе и ударали у бубњеве, узвикујући: "Банке су спашене, ми смо продати".

Када је колона стигла до Чејс банке, већа група демонстраната је ушла и тражила да затвори рачуне, али нису спречавали друге клијенте да улазе и излазе из банке, нити су зауставили саобраћај. Демонстранти су планирали да "посјете" и Сити банку у близини Вашингтон сквер парка, а крајња данашња дестинација требало би да им буде Тајмс сквер, гдје је планирано да се одржи велики скуп.

Протести, који су захватили 868 градова у 78 земаља широм свијета, јутрос су почели на сунчаном Новом Зеланду и у Аустралији. У Окланду, највећем граду Новог Зеланда, на улице је изашло око 3.000 људи, који су повели и ударали у добоше како би изразили огорчење због похлепе корпорација.

У Велингтону се окупило око 200 људи, а у Крајстчерчу педесетак њих. У Сиднеју је, испред централне банке Аустралије, демонстрирало око 2.000 особа, међу којима представници абориџинских група, комунисти и синдикалисти.

У традиционално уздржаној Азији, стотине људи прошетале су улицама Токија, док се неколико десетина грађана окупило испред америчке амбасаде у Манили, носећи транспаренте на којима је писало "Доле амерички империјализам" и "Филипини нису на продају".

У Тајвану, стотинак људи протестовало је испред зграде берзе, узвикујући "Ми представљамо 99 одсто Тајвана".



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор