РАК одбија послушност парламенту БиХ

Вијеће Регулаторне агенције за комуникације (РАК) обавијестио је вођство оба дома бх. парламента да неће расписати нови конкурс за избор српског и хрватског члана Управног одбора БХРТ иако им је то наложило највише законодавно тијело државе. Савјет РАК-а у образложењу наводи да Закон о јавном РТВ сервису БиХ не предвиђа могућност расписвања новог конкурса, него […]

субота, октобар 15, 2011 / 22:43

Вијеће Регулаторне агенције за комуникације (РАК) обавијестио је вођство оба дома бх. парламента да неће расписати нови конкурс за избор српског и хрватског члана Управног одбора БХРТ иако им је то наложило највише законодавно тијело државе.

Савјет РАК-а у образложењу наводи да Закон о јавном РТВ сервису БиХ не предвиђа могућност расписвања новог конкурса, него да заступници и изасланици могу изабрати чланове УО БХРТ с листе коју су им раније понудили након конкурсне процедуре.

У закључцима оба дома Парламентарне скупштине БиХ из рујна ове године тражи се од РАК да распише нови конкурс за два члана УО БХРТ, а да досадашњи чланови до 31. септембра у пуном капацитету обављају своју дужност. Како сада ствари стоје, РАК неће провести ове закључке, а парламентарци неће именовати нове чланове УО БХРТ-а иако је ова процедура започета у бившем сазиву Парламентарне скупштине БиХ.

Огњен Тадић, предсједавајући Дома народа парламента БиХ, каже да је РАК одметнута институција, у којој се годинама ради мимо инструкција парламента.

"То је тако зато што представници странака са сједиштем у Сарајеву блокирају парламентарне процедуре путем којих парламент може ријеши тај проблем. Циљ таквих активности је је продужење кључног утјецаја кадрова ових странака у РАК-у", казао је Тадић за Независне новине.

Нагласио је да закон не може тумачити једна агенција него законодавац, те да је на заједничком колегијуму домова Парламентарне скупштине БиХ тражио да се припреме измјене Закона о јавном РТВ сервису БиХ.

Директору РАК-а истекао мандат прије 4 године

Чланови Савјета РАК-а у техничком су мандату, као и директор ове агенције

"Тако ће се тестирати воља заступника СДА и СДП БиХ да се након низа година ријеши овај проблем", рекао је Тадић.

Парламент има још низ неријешених проблема у односима с РАК-ом, а један је и избор чланова Савјета ове агенције којима је мандат истекао у травњу 2009. године. Заступнички дом на 59. сједници, одржаној 2. рујна исте године, с 14 гласова "за", 15 "против" и седам "суздржаних", није усвојио приједлог Савјета министара БиХ за именовање чланова Савјета РАК.

Од тада чланови Савјета РАК-а раде у својеврсном техничком мандату, као и два члана УО БХРТ-а, али и сам директор РАК-а Кемал Хусеиновић, коме је мандат истекао у листопаду 2007. године. Хусеиновића је Савјет РАК-а прије четири године поново именовало за директора, што никада није потврдило Савјет министара БиХ, па у РАК тврде да му други мандат није ни почео.

Тадић каже да посљедња ситуација када је Савјет министара морало да прекине свој рад да би РАК испоштовао њихову одлуку потврђује да се ради о одметнутој институцији.

Плате и накнаде

Према подацима из ревизорских извјештаја, чланови Савјета РАК-а примају мјесечне накнаде за рад од 900 КМ, док предсједавјући прима 1.000 КМ. Према закону, Савјет РАК-а састаје се најмање четири пута годишње. Њихове накнаде су смањене 2010. године, а прије су биле 1.400, односно, 1.500 КМ.

Плаћа директора РАК-а је 3.985 КМ, чему се додаје радни стаж и топли оброк, што је око 5.000 КМ, а остварује права попут дневница, путних и трошкова репрезентације.

Прорачун РАК-а у 2010. години био је око 9,5 милијуна КМ, а укупно је на плаће и накнаде 114 запослених потрошено 3.685.595 КМ, наводи бањалучки лист.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор