Нацизам је срушен кад су се спојили Ђурђевдан и Васкрс!

Мало је познато да се Трећи рајх морао предавати два пута.

среда, мај 6, 2015 / 07:21

Надирање Црвене армије ка Берлину и Хитлерово самоубиство крајем априла 1945. били су јасан знак да за Њемачку нема другог излаза осим предаје. Генерали Вермахта имали су одријешене руке да преговарају о предаји, а на уму им је било како се што прије предати снагама које долазе са запада. Знајући да су се на тој страни током рата односили прилично господски, у односу на наступ који су имали током продора кроз СССР, Нијемци нису имали дилему кога би жељели за окупатора. Шта више, највише злочина и паљевине Нијемци су по Русији оставили за собом током повлачења, што је још једна Хитлерова одлука која се не може објаснити рационалним мотивима. Као да је све рађено да Совјети у Њемачку уђу максимално озлојеђени.

Генерали Вермахта ступили су у контакт са америчким генералом Двајтом Ајзенхауером, који је свој штаб смјестио у средњу техничку школу у Ремсу, два сата вожње источно од Париза. Одатле је у Њемачку отишла порука да савезници по ранијем договору прихватају само безусловну предају на свим фронтовима.

Нијемци су у Ремс стигли 6. маја. У делегацији није било официра у рангу Двајта Ајзенхауера, па их он није примио, већ је послао чланове свог штаба. Делегацију су чинили Алфред Јодл, начелник генералштаба њемачке армије, у пратњи мајора Вилхелма Оксениуса и генерал-адмирала Ханса Георга Фрајденберга.

Капитулацију су, са све официрским рукавицама поред себе, потписали два сата и 40 минута после поноћи, већ је био 7. мај. Када је вијест о предаји стигао до Стаљина, он шаље одговор да ову предају сматра "унилатерарним документом" и да се капитулација мора потписати и са СССР, што је учињено следеће ноћи у Берлину. Календарски то је учињено у ноћи између 8. и 9. маја, па се обиљежавање овог догађаја, које је узето за значајнији од оног у Ремсу, често дијелио на европски 8. и совјетски 9. мај.

Постоји још један од разлога зашто је код власти СССР радије прихваћен 9. мај, а не само због тога што нису присуствовали потписивању Ремсу. Дан у коме су трупе Црвене армије и коначно освојиле Берлин, а њемачки официри журили да се предају Американцима, био је дан ријетког црквеног феномена. Тог шестог маја православна црква славила је истовремено и Ђурђевдан и Васкрс. У вјерским круговима виђена је јака симболика. Уз име светог Ђорђа често се ставља и побједоносац, док је Васкрс симбол обнове и подизања из мртвих. Два празника су се спојила и руском народу донијела побједу и спас од пропасти која је била тако близу.

Будући да свака побједа носи јаку идентификацију и остаје у колективној свијести заједнице, комунистичка власт није имала потребу да се на дан побједе над фашизмом стави и нека вјерска компонента.

Но то баш у потпуности није испоштовано. Намјерно или случајно, побједа над њемачком немани у руским споменицима најчешће је представљена кроз фигуру коњаника који копљем пробада аждају на земљи. Такав је случај и у великом Парку побједе у Москви. На московском споменику маршалу Жукову, он је приказан како на коњу гази њемачког орла, док се на постољу налази штит у коме је свети Ђорђе. И то баш свети Ђорђе, а не неки непознати копљаник који личи на њега, пошто је то један од ријетких приказа на којима је копљаник и са ореолом и са плаштом.

Када је у питању маршал Жуков, који је предводио поход на Берлин, долазимо до нових занимљивих детаља. Његово име је Георгиј, тако да је Ђурђевдан био и дан његовог највећег тријумфа, и његов имендан.



0 КОМЕНТАРА

  1. Act of Military Surrender

    We the undersigned, acting by authority of the German High Command, hereby surrender unconditionally to the Supreme Commander, Allied Expeditionary Force and simultaneously to the Soviet High Command all forces on land, sea, and in the air who are at this date under German control.
    The German High Command will at once issue orders to all German military, naval and air authorities and to all forces under German control to cease active operations at 2301 hours Central European time on 8 May and to remain in the positions occupied at that time. No ship, vessel, or aircraft is to be scuttled, or any damage done to their hull, machinery or equipment.
    The German High Command will at once issue to the appropriate commanders, and ensure the carrying out of any further orders issued by the Supreme Commander, Allied Expeditionary Force and by the Soviet High Command.
    This act of military surrender is without prejudice to, and will be superseded by any general instrument of surrender imposed by, or on behalf of the United Nations and applicable to Germany and the German armed forces as a whole.
    In the event of the German High Command or any of the forces under their control failing to act in accordance with this Act of Surrender, the Supreme Commander, Allied Expeditionary Force and the Soviet High Command will take such punitive or other action as they deem appropriate.

    Signed at Rheims at 0241 France on the 7th day of May, 1945.
    Dakle ništa od 6. maja ili kako autor kaže 06. maja

  2. „Njemačkoj privredi mora biti jasno da u ovom ratu ne možemo pobijediti“, rekao je Bormann generalu Sheid-u nastavljajući „i moraju se preduzeti koraci na pripremi za poslijeratnu komercijalnu kampanju koja vremenom osigurati ekonomski oporavak Njemačka.“ Strazbur, august 1944. godina.. Ono jeste da je Staljin pohađao teološko sjemenište ali…

  3. Ima ovde još jedan momenat. Vrlo bitan momenat. Dvajt Ajzenhauer bio je Jevrejin. Znao je šta se dešava sa Jevrejima pod nacistima. Mrzio je Nijemce. To potvrđuje i njegova odluka da vojnike Vermahta, nakon kapitulacije, ne smatra ratnim zarobljenicima već „razoružanom neprijateljskom vojskom“ i da krene veliki pokolj Švaba. Pod njegovom komandom stradao je ogroman broj ratnih zarobljenika – procjene idu od nekoliko desetina hiljada pa sve do 1,7 miliona Nijemaca.

Оставите одговор