Mинистарство: Ограничавамо марже да смиримо раст цијена

Уредбом о ограничавању маржи у промету робе Министарство трговине и туризма Републике Српске /РС/ штити од неоправданог повећања цијена основних животних намирница оне слојеве становништва чија је платежна моћ најслабија, речено је Срни из овог министарства. Овом уредбом Министарство је ограничило марже које на со, маст, уље, маргарин, млијеко, јогурт, пшенично брашно, хљеб, шећер, храну […]

понедељак, септембар 12, 2011 / 10:15

Уредбом о ограничавању маржи у промету робе Министарство трговине и туризма Републике Српске /РС/ штити од неоправданог повећања цијена основних животних намирница оне слојеве становништва чија је платежна моћ најслабија, речено је Срни из овог министарства.

Овом уредбом Министарство је ограничило марже које на со, маст, уље, маргарин, млијеко, јогурт, пшенично брашно, хљеб, шећер, храну за дојенчад и храну за бебе и она износи осам одсто на производе на велико, односно 10 одсто на производе на мало.

Реагујући на најављено повећање цијена хљеба и брашна у РС, из Министарства подсјећају да је Законом о регулисању цијена дато право привредним субјектима да формирају цијене производа и услуга слободно, према условима на тржишту, осим за производе и услуге за које је посебним прописом утврђен другачији начин формирања цијена.

"Донесени Закон о регулисању цијена предвиђа могућност прописивања низа мјера непосредне контроле цијена уз претходно испуњене услове, односно у случајевима ако и поред предузетих мјера економске политике наступе или могу наступити већи поремећаји на тржишту, ради спречавања монополског формирања цијена и утврђивања продајних цијена производа који се користе за интервенцију на тржишту, као и ради заштите животног стандарда", наводе из Министарства.

У складу са донесеним Законом о регулисању цијена, Министарство може прописати низ мјера непосредне контроле цијена као што су одређивање фиксне цијене, одређивање највише цијене, одређивање најниже цијене, начин формирања цијена, давање сагласности на цијене одређених производа и услуга, одређивање марже и враћање цијена на претходни ниво.

Према подацима Министарства, просјечна малопродајна цијена једног килограма пшеничног брашна креће се од 0,70 КМ до 1,36 КМ, у зависности од врсте брашна и произвођача, наглашавајући да је бијељинско предузеће "Житопромет" у јулу и августу смањило цијене брашна, како у малопродаји, тако и у велепродаји.

Малопродајне цијене, које су на снази од 27. августа, једног килограма пшеничног брашна тип 500, паковање од 25 килограма, смањене су са 0,82 КМ на 0,74 КМ, док је малопродајна цијена овог типа брашна, паковање од једног килограма смањена са 1,15 КМ на 1,03 КМ. Малопродајна цијена пшеничног брашна тип 850, паковање од 25 килограма, смањена је са 0,80 КМ на 0,70 КМ.

Велепродајне цијене наведеног привредног субјекта су смањене за пшенично брашно тип 500 паковање од једног килограма са 0,98 КМ на 0,88 КМ, односно паковање од 25 килограма смањене су цијене са 0,70 КМ на 0,63 КМ. Велепродајна цијена пшеничног брашна тип 850, паковање од 25 килограма, смањена је са 0.68 КМ на 0,60 КМ.

У истом преиоду, цијена тоне пшенице на будимпештанској берзи износила је 175,88 евра, односно 344 КМ, док је на новосадској берзи износила 380 КМ.

Када је ријеч о цијенама меса, млијека и његових производа, те шећера, из Министарства новоде да су цијене меса у вагусту мјесецу миле на нивоу јулских, да је просјечне цијене млијека и млијечних производа такође на јулском нивоу, док је забиљежен блажи раст цијена шећера, са 1,97 КМ на 2,12 КМ. У посљедњој недјељи мјесеца августа забиљежене су најниже малопродајне цијене шећера од 1,95 КМ, а највише од 2,44 КМ по једном килограму.



Оставите одговор