Милановић: Из ЕУ се може изаћи

Хрватски премијер Зоран Милановић изјавио је данас да Хрватска може промијенити мишљење и када уђе у Европску унију, иако то досад није ученила ниједна држава. “Можемо промијенити мишљење и одвојити се, али чињеница да то досад није учинила ниједна држава говори сама за себе”, поручио је Милановић у Сабору на почетку расправе о владиној Информацији […]

четвртак, јануар 19, 2012 / 17:29

Хрватски премијер Зоран Милановић изјавио је данас да Хрватска може промијенити мишљење и када уђе у Европску унију, иако то досад није ученила ниједна држава.

“Можемо промијенити мишљење и одвојити се, али чињеница да то досад није учинила ниједна држава говори сама за себе”, поручио је Милановић у Сабору на почетку расправе о владиној Информацији о току и резултатима преговора о приступању ЕУ.

Он је истакао да је ЕУ добра за Хрватску и да јој може донијети само добро.

“Када узмемо све заједно на окуп, бољег од ЕУ нема; то није ни Америка ни Јапан, а то су земље с којима се ЕУ може и мора мјерити”, поручио је хрватски премијер три дана уочи референдума о приступању Хрватске ЕУ.

Иако ситуација није сјајна, ЕУ је, према Милановићевим ријечима, и даље најуређенија, социолошки, еколошки, економски и регулационо најзахтевнија заједница коју је људски род икада игдје основао.

“Никада нисмо ушли у неку већу силу интеграција на овако добар начин. Ово је најјаче што је Хрватска икада имала”, нагласио је премијер.

Министарка спољних и европских послова Весна Пусић нагласила је да су за Хрватску најважнији аргументи за улазак у ЕУ економска стабилности, стабилност институција и трајност државе. Она је поручила да је Европа синоним за грађанске слободе.

Већина странака у Сабору Хрватске подржава улазак земље у ЕУ, међу њима и владајућа коалиција лијевог центра, Кукурику коалиција, као и највећа опозициона Хрватска демократска заједница.

Експлицитно против уласка у Унију је једино Хрватска странка права др. Анте Старчевић, која има једног посланика, док остале мање странке опозиције, иако кажу да нису против ЕУ, траже помјерање датума референдума како би грађани могли да добију потребне информације о ЕУ.

Иначе, покрет “За Хрватску – Не у ЕУ” поднио је данас тужилаштву кривичну пријаву против Весне Пусић због повреде слободе одлучивања бирача.

Повод за то је била њена изјава да Хрватска, уколико не гласа за улазак у ЕУ, исте седмице губи кредитни рејтинг и неће бити у могућности да враћа своје дугове, као и да пензије зависе од здраве економије.



Оставите одговор