Мићуновић: Србија и Црна Гора у добрим односима

Односи Србије и Црне Горе су добри, али недовољно имајући у виду да су то две братске земље које су дијелиле заједничку историјску судбину и биле дуго у заједничкој држави, оцијенио је предсједник Политичког савјета Демократске странке Драгољуб Мићуновић. Мићуновић је казао да већинска Србија нема намеру да утиче на слободно изражену вољу грађана на […]

понедељак, јул 11, 2011 / 10:01

Односи Србије и Црне Горе су добри, али недовољно имајући у виду да су то две братске земље које су дијелиле заједничку историјску судбину и биле дуго у заједничкој држави, оцијенио је предсједник Политичког савјета Демократске странке Драгољуб Мићуновић.

Мићуновић је казао да већинска Србија нема намеру да утиче на слободно изражену вољу грађана на референдуму о независности Црне Горе.

„Неке старе расправе о етничком поријеклу подгревале су нетрпељивост, подјеле на Србе и Црногорце отварале су питања статуса Срба као националне мањине или конститутивног народа, затим питање језика као националног идентитета, црквене самосталности, све је то сужавало простор за већу сарадњу и боље разумијевање”, рекао је он агенцији МИНА.

Према Мићуновићевим ријечима, није у праву ни на трагу модерне европске политике свако ко ова питања ставља испред развоја демократије, људских права и борбе за бољи живот уз сарадњу са најближим сусједима.

„Историјска је одговорност свих политички и културно релевантних чинилаца и у Србији и у Црној Гори за његовање најбољих могућих међудржавних односа”, казао је Мићуновић агенцији МИНА.

Он сматра да нема великих реалних проблема који би нужно оптерећивали односе Србије и Црне Горе.

„Немамо територијалних претензија ни граничних спорова, немамо великих имовинских потраживања, немамо битно различите спољнополитичке стратегије и једни и други имамо као циљ чланство у Европској унији”, рекао је Мићуновић.

Према његовим ријечима, видљиве разлике појавиле су се у виђењу проблема Косова.

„Србија, позивајући се на Резолуцију Савета безбедности инсистира на свом територијалном интегритету и не признаје једнострано проглашење независне државе Косова, а Црна Гора је попут већине држава региона и ЕУ, признала такву државу Косово”, подсјетио је он.

На српској страни то је, каже Мићуновић, изазвало велико разочарење и вјероватно прејаку дипломатску реакцију, али односи су се нормализовали и емоције смањиле.



Оставите одговор