Мехољић: Церићев и Зукорлићев камен темељац мути воду у Сребреници

Бивши поглавар исламске заједнице у БиХ Мустафа Церић, главни муфтија Исламске заједнице у Србији Муамер Зукорлић и начелник општине Сребреница Ћамил Дураковић положили су вечерас у Сребреници камен темељац за изградњу бошњачког културног центра, на мање од 100 метара удаљености од Исламског културног центра изграђеног прије неколико година. Чину полагања камена темељца присуствовало је око […]

петак, јул 26, 2013 / 08:30

Бивши поглавар исламске заједнице у БиХ Мустафа Церић, главни муфтија Исламске заједнице у Србији Муамер Зукорлић и начелник општине Сребреница Ћамил Дураковић положили су вечерас у Сребреници камен темељац за изградњу бошњачког културног центра, на мање од 100 метара удаљености од Исламског културног центра изграђеног прије неколико година.

Чину полагања камена темељца присуствовало је око 150 особа. Овом догађају није присуствовао актуелни поглавар Исламске заједнице у БиХ Хусеин Кавазовић.
На питање новинара да ли је издата грађевинска дозвола за изградњу овог центра, Шевко Карић из Одјељења за урбанизам ове општине рекао је да "има све што је потребно".

Начелник сребреничке општине Ћамил Дураковић у кратком обраћању овом приликом рекао је да је ријеч о вакуфској земљи, да ће центар бити бошњачки и да, као легалиста, поздравља његову изградњу.

Муфтија Зукорлић рекао је да ће објекат имати четири спрата, да ће то бити културна институција и да ће га изградити Бошњаци из Санџака својим средствима преко Бошњачке националне фондације, с циљем да нешто учине и помогну Бошњацима у Сребреници.

"Пројекат за овај објекат је већ урађен и очекујемо грађевинску дозволу да почнемо са изградњом", истакао је Зукорлић.

Предсједник сребреничког СДП-а и одборник у локалном парламенту Хакија Мехољић осудио је овај, како је истакао, нелегални чин и оцијенио га срамотним.
Он је рекао да Церић и Зукорлић на овај начин наносе штету и изазивају неприлике повратницима муслиманима који овдје живе и које нико није питао да ли им нешто такво треба.

"Они на овај начин изазивају нарушавање комшијских и међунационалних односа, непотребно провоцирају српски народ и ‘забијају нож у леђа’ Бошњацима који су се вратили у ову средину", оцијенио је Мехољић.

Према његовом мишљењу, овдје се не ради о искреној намјери вјерских службеника, него о политизацији вјере и вјерских слобода, које ће довести до изазивања вјерске нетолеранције у овом мјесту.

Камен темељац постављен је у центру ове општине, гдје је раније предвиђена и прије рата започета изградња занатског центра, а налази се непосредно испод зидина које омеђавају порту православне цркве Покрова Пресвете Богородице у овом мјесту.
Становници Сребренице који су случајно били у пролазу у вријеме полагања камена темељца били су изненађени што се такав чин обавља у вечерњим часовима, око 19 часова.

Срби, а и већи број Бошњака, изненађени су сазнањем да ће се, у периоду кризе и недостатка радних мјеста, градити још један овакав центар у овом мјесту, гдје већ постоји Исламски културни центар, изграђен док је Церић био поглавар Исламске заједнице и гдје су након рата изграђене три џамије у пречнику од 200 метара, од којих се само у једној редовно обављају вјерски обреди.

Павловић: У питању обично силеџијство

Предсједник Скупштине општине Сребреница Радомир Павловић изненађен је сазнањем да је вечерас у овом градићу положен камен темељац за изградњу бошњачког културног центра, наводећи да му то није било познато, да локација није предвиђена за изградњу објекта те намјене и да нема дозволу за изградњу.

"Очигледно се то радило иза леђа. То је силеџијство. Неки бошњачки представници и лидери по сваку цијену желе да наметну своју доминацију у Сребреници и БиХ. То је за осуду и недопустиво је такво понашање високих вјерских службеника", оцијенио је Павловић.

Он је појављивање главног муфтије Исламске заједнице у Србији Муамера Зукорлића у Сребреници оцијенио као провокацију српског народа, политиканство и изазивање међунационалних тензија у овој средини, веома осјетљивој на такве изазове због тешке и трагичне блиске прошлости и судске неправде према српском народу у постратном периоду.



Оставите одговор