Марсову атмосферу уништила је катаклизма

Анализа података које је са Марса послало роботско возило "Кјуриозити" показала је да се у далекој прошлости ове планете догодила катаклизма која је збрисала њену атмосферу, попут огромних вулканских ерупција или судара са другим небеским тијелом. Ровер је послао на Земљу резултате првих мјерења састава марсовске атмосфере и утврдио да у њој има аргона, кисеоника, […]

петак, јул 19, 2013 / 13:24

Анализа података које је са Марса послало роботско возило "Кјуриозити" показала је да се у далекој прошлости ове планете догодила катаклизма која је збрисала њену атмосферу, попут огромних вулканских ерупција или судара са другим небеским тијелом.

Ровер је послао на Земљу резултате првих мјерења састава марсовске атмосфере и утврдио да у њој има аргона, кисеоника, азота, карбон моноксида и карбон диоксида.

Ови резултати, објављени у двије паралелне студије у журналу "Наука", омогућавају научницима да боље схвате како се марсовска клима мијењала и да ли је икада омогућавала услове који погодују животу.

Доктор Крис Вебер из Насине Млазне лабораторије у Пасадени, водећи аутор једне студије, каже да ови подаци омогућавају директно поређење са Земљином атмосфером.

"Док се Марс формирао као планета и његова магма стврдњавала, десило се катастрофално цурење гасова усљед удара комета и осталих мањих тијела", рекао је Вебстер.

Научници вјерују да се на Марсу прије око четири милијарде година десила катастрофа која је довела до уништавања атомсфере ове планете, пише лист "Телеграф".

Различит однос количине два облика гаса аргона на Марсу и Земљи указује на велики и насилан догађај који је промијенио њихове релативне количине на Марсу, наводе научници.

Анализа стијена са површине кратера Гусев, на Марсу, показала је да је атмосфера богата кисеоником постојала на црвеној планети више од милијарду година прије него на Земљи.

Доктор Пол Махафи из Насинох Центра за свемирске летове "Годард", водећи аутор другог истраживања, рекао је да су потребне додатне анализе прије евентуалног слања људи на Марс.



Оставите одговор