Кратак преглед суноврата РиТЕ Гацко

Независни ревизор Главне службе за ревизију Републике Српске Мирко Илић, током прегледа и ревизија пословања Рудника и термоелектране Гацко за 2015. годину, примијетио је бројне неправилности у раду предузећа и изразио мишљење да је РиТЕ Гацко током 2015. спроводило јавне набавке супротно одредбама Закона о јавним набавкама, те указао на криминалне радње актуелног руководства.

уторак, децембар 6, 2016 / 10:41

Независни ревизор Главне службе за ревизију Републике Српске Мирко Илић, током прегледа и ревизија пословања Рудника и термоелектране Гацко за 2015. годину, примијетио је бројне неправилности у раду предузећа и изразио мишљење да је РиТЕ Гацко током 2015. спроводило јавне набавке супротно одредбама Закона о јавним набавкама, те указао на криминалне радње актуелног руководства.

Пише Небојша Вукановић

Због бројних намјештених и штетних послова, криминалних радњи, ненамјенског трошења новца, хаоса и анархије коју је створило актуелно неодговорно руководство предвођено Милинком Милидрагом и Срђаном Миловићем, РиТЕ Гацко налази се у најтежој ситуацији од њеног оснивања. Ни повећање цијене струје и наметање новог кулука свим грађанима Републике Српске, као посљедица великих изборних злоупотреба посланика Срђана Миловића из 2014. године, није пуно помогло у рјешавању нагомиланих проблема.

У прошлој години РиТЕ Гацко је пословало са 20 403 062 КМ губитка, што је двоструко више него у 2014. када је забиљежен губитак од 10 272 599 марака. Имајући у виду да директор Милинко Милидраг и извршни директор за економско-правне послове Миливоје Бољановић прикривају стварно стање и у фризираним извјештајима приказују бољу ситуацију него што она стварно јесте, врло је извјесно да је само у прошлој години пословни губитак много већи од приказаних 20 403 062 марке.

У прошлој 2015. години РиТЕ Гацко је произвело је електричну енергију у вриједности од 110 040 000 марака, од чега је скоро половина прихода потрошена за бруто трошкове зарада и накнада на плате, 51 653 566 КМ. Издвајања за плате запослених у прошлој години увећана су за нових 1.500.000 КМ у односу на 2014. годину. Колико су подаци пословања катастрофални најбоље се може видјети када сеони упореде са 2008. годином када је РиТЕ Гацко на крају године забиљежило профит од 7 535 938 КМ. 2008. године РиТЕ Гацко имало је 127.457.367 марака прихода од продаје произведене електричне енергије (иако је производна цијена струје била далеко нижа него у 2015), а за бруто плате и накнаде запослених издвојено је 30.653.148 КМ, или око четвртине укупних прихода предузећа. У међувремену због лошег ремонта и недовољних количина угља значајно је смањена погонска спремност и произведена електрична енергија, а са друге стране драстично су повећана издвајања за плате и накнаде запослених.

РиТЕ Гацко тренутно има више од 100 милиона марака неплаћених обавеза и дуговања. Због 17 милиона КМ аванса који је узет од Електропривреде Републике Српске за потребе капиталног ремонта предузећа, те још 18 милиона осталих неизмирених дуговања према, РиТЕ Гацко тренутно има 34 041 891 КМ неплаћених обавеза према добављачима у земљи. Поред тога РиТЕ Гацко има још 17 830 403 КМ осталих краткорочних обавеза, највише за специфичне послове са правним лицима. Уз то предузеће има 28 045 941 дугорочних кредита узетих код 5 домаћих банака, те 7 455 519 КМ за плаћање приспјелих банкарских рата кредита у овој години. Камата у неким кредитима креће се и до 6,15%, а готово половина кредита је узета од Уникредит банке а.д. Бањалука. Предузеће је пописало и под банкарску хипотеку ставило покретне ствари и опрему вриједну 27 240 000 марака. Лизинг није превише популаран у гатачкој Термоелектрани, и обавезе по лизингу износе 245 846 КМ.

РиТЕ Гацко није општини Гацко платило 1.300.903 КМ накнаде за коришћење необновљивих извора енергије, тренутне обавезе према Фонду солидарности Републике Српске износе 1.344.981 КМ, а остале укупне обавезе према јавним приходима износе скоро 3 милиона марака.

Због бројних штетних уговора, незаконитих јавних набавки и извлачења десетина милиона марака из предузећа РиТЕ Гацко је у великим проблемима и налази се на ивици стечаја. Ситуацију додатно погоршава лош квалитет угља и велики процента глине у њему, лоше урађани ремонти постројења и честа искакања из погона, те мале залихе угља и вишак од неколико стотина радника који су по партијској линији запослени последњих година. Уколико у наредном периоду не дође до смјене актуелног руководства и великих промјена у начину руковођења стратешким јавним предузећем, Термоелектрана би могла прекинути производњу и довести у питање егзистенцију скоро 2000 породица чији су чланови запослени у РиТЕ Гацко.



0 КОМЕНТАРА

  1. Naravno da ova situacija u Rite Gacko nije od juce :

    http://www.rtvbn.com/371113/Ojadili-RiTE-Gacko-pa-podijelili-vilu

    A onda naravno slijedi :“ Drzte lopova“
    18.09.2016 21:51 | Srna
    Gacko – Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik poručio je večeras u Gacku da hitno treba mijenjati lokalnu vlast jer nije uspjela da iskoristi prednosti Rudnika i Termoelektrane /RiTE/ i da napravi sređeno urbano mjesto.

    A kada bi vratili film jos malo ranije:
    Rukovodstvo termoelektrane već duže vremena izloženo je velikim pritiscima vladajuće stranke koja insistrira na uhljebljenju partijskih aktivista. Uoči lokalnih izbora primljena su 122 nova radnika, a među novim radnicima su supruga narodnog poslanika SNSD-a Saše Boškovića, kandidat SNSD-a za načelnika Gacka Radoslav Supić, predsjednik OO SNSD-a Ranko Višnjevac.. „Konkursi su namješteni, i primaju se samo srodnici moćnika i direktora, i aktivisti vladajuće stranke. Samo onaj ko je nosio crvenu majicu i zastavu SNSD-a dobio je posao u termolektrani, pa iz jedne porodice radi po 5 članova, a neko ne može da dobije nikakav posao. Iako su već imali dobar državni posao u termoelektrani je počela raditi supruga narodnog poslanika Saše Boškovića, propali kandidat SNSD-a za načelnika Radoslav Supić i mnogi drugi funkcioneri Dodikove stranke. Umjesto da vadimo ugalj, mi kopamo voćnjake privatnih lica koji dobijaju stotine hiljada maraka naknade za oduzeto zemljište iako se zna da tamo nema lignita i zato sada nema dovoljno uglja za normalan rad. Radnici su pozivali policiju, tužilaštvo i SIPU da istraži poslovanje preduzeća, tu su pregledali i izuzimali dokumentaciju nekoliko dana i vidjećemo kakvi će biti rezultati istrage. Mi smo uvjereni da ima velikog kriminala i propusta“ kaže za Buku Veljko Crnogorac, radnik RiTE Gacko.

    Krađa bakra

    Policija je podnijela prijave protiv više lica zbog krađe veće količina bakra, a sumnja sa da su u krađi učestvovali radnici „Kaldere“. „Kaldera je podizvođač koga je angažovala „Goša“, i ja sam čuo da je otuđena određena količina bakra sa starih mašpina koje su remontovane ali nisam upoznat sa detaljima. Ko je krivac saznaćemo kada policija završi istragu i kada sudovi donesu presude“ ističe Mučibabić

    I tako unedogled…

  2. Лијепо је све ово Вукан написао. И треба о овоме писати. А је ли објективно?

    Међутим, ја као старо гунђало и неко ко се разумије у енергетику, морам изразити и мало сумње.

    Мислим да плате радника никако не могу бити узрок пропасти ТЕ. Овдје ми боде очи податак да у угљу има превише глине, да се постројења лоше ремонтују.

    Ако у угљу има превише глине, треба упоредити резултате о садржају глине добијене истраживањем и резултате добијене експлоатацијом. Па онда видјети да ли је у фази истраживања примјећена глина или тек сада када се угаљ копа. Није тешко утврдити када су та истраживања рађена и ко је тада био одговоран за њих. Можда је то рађено управо у вријеме владавине ТЕ оних који су против садашњег руководства.
    Не може садашње руководство бити одговорно ако има погрешне податке од раније на основу који данас усмјерава експлоатацију угља.

    Лијек и за то посотји. Потребно је направити контролне бушотине, прије него што се направе трошкови одстрањивања јаловине, али је проблем што би ови из опозиције одмах скочили и рекли да се бацају паре јер се буши тамо гдје је раније бушено.

    Што се тиче ремонта, све док се резервни дијелови набављају по Закону о јавним набавкама, цијена тих дијелова ће бити једини критеријум да ли се ради по закону, а не и њихов квалитет. Могу замислити какву би дреку дигла опозиција када би се набавили скупљи, а бољи дијелови.

    То би Вукан прогласио пљачком вијека.

    Није ми била намјера да браним тренутно руководство ТЕ, али дио узрока проблема, чак и већи, лако може бити и у неком ранијем времену.

    Страначки острашћени типови пиопут Вукана својим “истраживањима“ никад неће бити објективни. То је проблем. Независно новинарство.

    Код нас влада чудан обичај да се независним новинарима проглашавају најжешћи опозиционари. Независни новинар мора сагледати све околности, не плашећи се да ће исчачкати нешто о некоме себи политички блиском.

Оставите одговор