Кларк: Нисам оптужио ни Принципа ни Србе

Кристофер Кларк, професор модерне европске историје на Кембриџу, не криви Србе за избијање Првог свјетског рата и оцјењује да би било апсурдно и смијешно кривити Србију за тај рат. Кларк,који је Гаврила Принципа својевремено називао "терористом", сада је промијенио став и користи ријеч "атентатор" у својој књизи "Мјесечари: како је Европа кренула у Први свјетски […]

среда, новембар 13, 2013 / 10:15

Кристофер Кларк, професор модерне европске историје на Кембриџу, не криви Србе за избијање Првог свјетског рата и оцјењује да би било апсурдно и смијешно кривити Србију за тај рат.

Кларк,који је Гаврила Принципа својевремено називао "терористом", сада је промијенио став и користи ријеч "атентатор" у својој књизи "Мјесечари: како је Европа кренула у Први свјетски рат".

Неко ко је за једне терориста увијек је за неке друге борац за слободу и обрнуто. То у потпуности зависи од перспективе догађаја – наводи Кларк за Дојче веле.

Проблем са изразом "тероризам" јесте у томе што данас под тим појмом подразумијевамо нападе на лаке мете – жене, дјецу, трговачке центре, ресторане с хамбургерима Циљ тих напада је сијање страха међу широком популацијом.

Принцип и његови нису жељели убијати недужне људе и ширити страх међу становништвом… објашњава Кларк.

Према његовој оцјени, Принцип и његове колеге жељели су да "створе климу страха у политичкој елити двојне монархије (Аутроугарска), али нису били терористи у данашњем значењу те ријечи".

Кларк оцјењује да Србија и Срби почетком 20. вијека нису поступали ништа другачије од Нијемаца или Италијана… Све су то Еуропљани и понашали су се европски за оно вријеме – прецизира Кларк.

Коментаришући дилему неких историчара и дијелова јавности о томе да ли је могуће да је цијели свијет кренуо у највеће крвопролиће у историји само због једног човјека – Гаврила Принципа, Кларк одговара одречено.

"Сарајево је врло брзо заборављено. Мјесец дана касније један амерички дипломата из Брисела јавља писмом Вашингтону да је `прије само неколико дана Србија била у главној улози, али да је сада нестала негдје иза позорнице`" . наводи Кларк.

Сви су тада калкулисали и мјерили ризик од рата и могућу добит – и сви се одлучују за рат, наводи он.

Кларк напомиње да у својој књизи није желио да окриви Србију за избијање рата.

"Читава књига – и то ми је врло важно – јест покушај одмицања од приче о кривици и потраге за кривцима. Требамо схватити да је Европа 1914. била опасно мјесто, а да та опасност није долазила само из једног или два центра, рецимо Беча и Берлина, него се крила свуда…" – наводи Кларк.



Оставите одговор