Иван Мркић: Ћосић и Ругова договарали подјелу Косова, Слобо није дао

Први предсjедник СРЈ Добрица Ћосић и лидер косовских Албанаца Ибрахим Ругова договорили су се о подjели Косова, тврди шеф дипломатије Србије, Иван Мркић. Први предсједник СРЈ Добрица Ћосић, с вођом Албанаца Ибрахимом Руговом је 1993. године договорио подјелу Косова и Метохије, али је то спријечио Слободан Милошевић, открива шеф дипломатије Иван Мркић. Мркић, који је […]

четвртак, новембар 28, 2013 / 23:33

Први предсjедник СРЈ Добрица Ћосић и лидер косовских Албанаца Ибрахим Ругова договорили су се о подjели Косова, тврди шеф дипломатије Србије, Иван Мркић.

Први предсједник СРЈ Добрица Ћосић, с вођом Албанаца Ибрахимом Руговом је 1993. године договорио подјелу Косова и Метохије, али је то спријечио Слободан Милошевић, открива шеф дипломатије Иван Мркић.

Мркић, који је био шеф Ћосићевог кабинета, открио је да би српској страни припало неких 30 одсто Косова и дио Метохије.

“Кад је Ћосић био предсједник, почела је да се развија идеја да дође до подјеле Косова и Метохије. Ћосић је успио да с Руговом дође до неких прелиминарних договора. Али, није се разговарало о статусу. Истраживало се које су све могућности и онда је у томе било напретка. Ругова је хтио неки договор, али је све спријечено политичким окршајем између Милошевића и Ћосића. Све је отишло у бестрага по српске интересе”, рекао је Мркић.

Ћосић затражио смјену Милошевића, па је смијењен

Министар спољних послова је указао да је Ћосић смијењен када је затражио од Милошевића да се повуче с мјеста предсједника Србије, који то није прихватио.
“Спорно је било то што је Добрица био увјерења да Слободан Милошевић треба да се повуче с функције предсједника Србије и да уступи мјесто другима из своје партије, да бисмо добили већу прилику за сарадњу с иностранством. Предубјеђења су била већ толико чврста да је Ћосићу изгледало да са Слободаном на челу Србије нећемо успјети никад да преокренемо то размишљање. Послије се испоставило да су САД и друге државе с Милошевићем правиле јасне аранжмане и улазиле у договоре”, навео је Мркић, али и додао да би било пуко нагађање рећи да су Милошевић и Американци заједничким снагама смијенили Ћосића.

А како је реаговао “отац нације” кад га је Милошевић смијенио, Мркић каже:
“Искрено, нас двојица смо се послије сједнице у Скупштини смијали бар пола сата ту ноћ кад је смијењен. Ми смо се смијали, као што то раде средњошколци у гимназији када је нешто смијешно. Осјетили смо олакшање. То је била огромна одговорност, да све радите најправичније, по прописима, а у онаквој турбуленцији, док ратови трају. Мислим да је Ћосић тада рекао: “Ма, има Бога, добро је да више не идем кроз ово”, иако је он био спреман на жртвовање”.

Мркић је указао да је Ћосић био наговорен да преузме улогу предсједника СРЈ, као и да Добрица то није с великом вољом прихватио. Шеф дипломатије је навео да Ћосић уопште није сарађивао с Миром Марковић.

Милошевић није имао ни цент на Кипру

Мркић је први пут говорио о свом дипломатском ангажману на Кипру крајем деведесетих, гдје је био отправник послова и амбасадор. Он је одбацио оптужбе да је био чувар Милошевићевог трезора на Кипру.

“То су измишљотине, јер Милошевић није имао ниједан цент на рачуну кипарских банака, а камоли трезор. Кипар је у то вријеме преузео улогу Бејрута, којег је потресао грађански рат, и постао је својеврстан мост између Блиског истока, истока Европе и остатка свијета. И примао је људе из свих крајева свијета. Зато је створена фама о том чувеном “банкарском центру” Слободана Милошевића на Кипру. Али, тврдим – тај његов ‘трезор’ није постојао”, нагласио је Мркић и открио да је Милошевић износио паре у Америку, а не Кипар.



Оставите одговор