ИЈЗ Српске: Не вакцинишемо се довољно, да би постигли колективни имунитет

Обухват имунизацијом у Републици Српској нижи је од оног који је потребан за колективни имунитет, нарочито када је ријеч о МРП вакцини /против морбила, рубеоле и паротитиса/, подаци су Института за јавно здравство Српске.

уторак, април 25, 2023 / 10:34

Епидемиолог у Институту за јавно здравство Републике Српске Јела Аћимовић изјавила је Срни да је обухват МРП вакцином већ неколико година у паду и прошле године је био 69 одсто.

"С обзиром на то да је потребан обухват од 95 одсто да бисмо били заштићени од епидемија ових болести, неопходне су хитне активности да би се што прије надокнадиле пропуштене дозе и заштитила дјеца која су у добу до пет година најподложнија компликацијама заразних болести", рекла је Аћимовићева поводом Европске седмице имунизације која се обиљежава од 23. до 29. априла.

Она је навела да се у Српској имунизација врши у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести и Правилником о имунизацији и хемопрофилакси против заразних болести.

Аћимовићева каже да је Програмом мјера за спречавање и сузбијање, елиминацију и ерадикацију заразних болести за подручје Републике Српске, који се доноси за сваку годину, дефинисан календар обавезне вакцинације која је бесплатна за сву дјецу и омладину која јој подлијежу.

Овим календаром предвиђена је обавезна вакцинација против 10 заразних
болести – туберкулозе, хепатитиса Б, дифтерије, тетануса, великог кашља, дјечије парализе, инфекције бактеријом хемофилус инфлуенце типа Б, морбила /крзамак, мале богиње/, рубеоле и заушњака.

"Све су то заразне болести које се јављају масовно или могу имати тешку клиничку слику и за посљедицу инвалидитет. Полиомиелитис може узроковати парализу, морбили могу довести до упале мозга, плућа или сљепила, рубеола код трудница може довести до урођених деформација плода или чак до смртног исхода", рекла је Аћимовићева.

Она је додала да је од ове године у календар вакцинације у Републици Српској уведена и вакцина против ХПВ-а као препоручена и бесплатна за дјевојчице и дјечаке од 11 до 14 година, односно до петнаестог рођендана.

Аћимовићева је указала да, с обзиром на то да ХПВ вируси изазивају карцином, омогућавање вакцинације против ХПВ представља превенцију малигних болести, због чега ова вакцинација има посебан значај.

Она је навела да је на располагању најмодернија деветовалентна вакцина против ХПВ која се користи у двије дозе у размаку од најмање шест мјесеци.

"Сви који су старији од 15 година, а желе да се вакцинишу против ХПВ, могу то обавити у Институту за јавно здравство Српске и у регионалним центрима Института у Добоју, Зворнику, Требињу, Источном Сарајеву и Фочи, при чему сами сносе трошкове ове вакцинације", појаснила је Аћимовићева.

Она је истакла да је вакцинација доживотно улагање у здравље дјеце и њихову добробит, те да је захваљујући вакцинама, већина дјеце и одраслих у Европи имуна на морбиле, рубеолу, заушњаке, дифтерију, велики кашаљ, тетанус, дјечију парализу.

Аћимовићева каже да вакцинација против заразних болести не штити само особу која је вакцинисана, него и људе око ње, нарочито имунокомпромитоване особе, старије особе, оне који се због одређене болести или стања не могу вакцинисати.

Она наводи да Република Српска већ више од десет година учествује у обиљежавању Европске/Свјетске седмице имунизације.

Аћимовићева каже да ће Институт за јавно здравство заједно са Министарством здравља и социјалне заштите Републике Српске и уз подршку партнера као што су Уницеф и Свјетска здравствена организација, у оквиру седмице имунизације, ове године организовати бројне едукативне и промотивне активности широм Српске с циљем подизања свијести о значају редовне имунизације.

Европска седмица имунизације обиљежава се сваке године с циљем промовисања имунизације као кључне мјере у превенцији болести.

Седмица имунизације је и прилика да се још једном нагласи значај заштите вулнерабилних група становника вакцинацијом против ковида 19.



Оставите одговор