Граса оптужили да је антисемита јер је критиковао Израел
Званични Израел и Јеврејска заједница у Њемачкој оптужили нобеловца за антисемитизам због критике сукобљавања Израела са Ираном Добитник Нобелове награде за књижевност Гинтер Грас (84) јуче је у стиху оптужио Израел да (планираном) сукобљавањем са Ираном угрожава свјетски мир. Родну Њемачку је критиковао да наоружава Израел најсавременијим оружјем за предстојећи сукоб – најсавременијим подморницама, способним […]
Званични Израел и Јеврејска заједница у Њемачкој оптужили нобеловца за антисемитизам због критике сукобљавања Израела са Ираном
Добитник Нобелове награде за књижевност Гинтер Грас (84) јуче је у стиху оптужио Израел да (планираном) сукобљавањем са Ираном угрожава свјетски мир. Родну Њемачку је критиковао да наоружава Израел најсавременијим оружјем за предстојећи сукоб – најсавременијим подморницама, способним да носе и испаљују ракете са атомским главама – не би ли се, и тако, искупила за гријехе из прошлости, за геноцид над европским Јеврејима пред избијање Другог свјетског рата и током њега.
Епском пјесмом под насловом „Ша се мора рећи”, објављеном у њемачком „Зидојче цајтунгу”, америчком „Њујорк тајмсу” и у италијанској „Републици”, Грас је дословце истакао: „Једна земља покушава (атомским) ударом да избрише другу државу и људе – због недоказане сумње да конструише атомску бомбу… Послије свих злочина (из прошлости) Њемачка постаје лиферант (оруђа) злочина и намеће нама (Нијемцима) нови, неизбрисиви жиг!”
Премда Грасови стихови, уз сву критику ратног хушкања, представљају апел миру међу људима, текст је изазвао лавину негодовања, прије свега званичног Израела и јеврејских културних заједница широм свијета.
Отправник послова Израела у Берлину Емануел Нашон опоменуо је, штавише, све Европљане на постојећу, континенталну традицију антисемитизма. У коментару на порталу амбасаде, Нашон је истакао да је саставни дио европске традиције да се Јевреји уочи Пасхе оптужују за ритуално крвопролиће.
„Као што су се шириле интриге да Јевреји мијесе празнични (хљеб) мацен у крви хришћанске дјеце, данас се Израел клевета да намјерава да избрише ирански народ са лица земље”, написао је он.
Предсједник Централног савјета њемачких Јевреја Дитер Грауман описао је Грасове стихове као „агресивни памфлет агитације” којим се покушава демонизовати Израел.
У суздржанијем облику, критичарима се придружио предсједавајући спољнополитичког одбора Бундестага, демохришћанин Рупрехт Поленц. Похвалио је нобеловца Граса да је, изван сваке сумње, велики писац, али да нема осјећања за политичке реалности: „Када год Грас коментарише политичка догађања, испадне нешто наопако!”
Само неколико сати по појављивању пјесме и првих реакција на интернету, сучељавање присталица и противника славног аутора преиначено је у расправу на тему гдје су границе пацифизма, а гдје почиње антисемитизам, када је о критици војно-политичке оријентације и праксе Израела ријеч?
Стиховима из уводне строфе антиратне и антиатомске поеме Гинтера Граса дат је сажет али јасан одговор: „Зашто (да) ћутим, одавно прећуткујем очигледно и у неким плановима већ увјежбано! Зар да прећуткујем нешто, послије чега ћемо сви који преживимо – постати, у најбољем случају, фусноте (историје).”
Милош Казимировић