Фластер више воли зид

Трећи по реду Фластер графити одржао се у суботу, 24. августа 2013., године на калдрми код бањалучке Тржнице Прије више од десет година на једној градској радио станици у Бањој Луци, тема емисије били су графити, а питање које се постављало било је : да ли су графити умјетност? Било да говоримо о графитима чија […]

недеља, август 25, 2013 / 15:33

Трећи по реду Фластер графити одржао се у суботу, 24. августа 2013., године на калдрми код бањалучке Тржнице

Прије више од десет година на једној градској радио станици у Бањој Луци, тема емисије били су графити, а питање које се постављало било је : да ли су графити умјетност?

Било да говоримо о графитима чија суштина је оно написано и изречено, какви су рецимо неки београдски из деведесетих година, или о графитима који теже да буду што дотјеранији и љепши, увијек говоримо о слању поруке – осликавању или исписивању духа времена на зидовима (а шта је то, него умјетност?). Бању Луку су у међувремену највише исцртали навијачи, на многим мјестима уз доста труда, љубави и знања нацртали неке од најљепших цртежа из свијета фудбалског навијања.

Већ трећу годину у низу, Бања Лука има фестивал графита, Фластер џем. Фластер је посвећен Тамари Цветковић трагично преминулој током слободног сноуборд спуста на Јахорини. Тамара је била један од првих цртача графита у Бањој Луци

Претходна два Фластера одржана у студентском кампусу „ Никола Тесла“. Ове године цртало се на калдрми код Тржинце, али не на зиду, него на платнима која ће затим бити пребачена у Музеј савремен умјетности РС. Изложба се отвара 3. септембра и прaтиће је текст о проблематици мобилности и идеји Фластера за ову годину.

Циљ пројекта Графити џем "Фластер" је, на првом мјесту, упознавање младих, а онда и старијих грађана Бање Луке, са правим значењем графита као културног феномена. Основни циљ је приказивање графита као вида ликовне умјетности, којем са правом припадају, као и презентовање једног од многих визуелних израза, са надом да ће квалитетни радови које су учесници приказали, утицати на младе људе да се окрену креативности и евентуално освјесте љубав и таленат према умјетничком стваралачком изразу – рекли су у МСУ РС који ће угостити графите са калдрме.

Исцртани зидови већ су прославили неке градове, па и цртаче. Сви знају за лондонског Бенксија, његове, ништа мање вјеште, московске или бразилске колеге; затим за шарене имигрантске четврти Барселоне, Гранаде, великих америчких градова. Оближњи Приједор хоће да постане град мурала, а уличну зидну слику већ је добио Дучић у Требињу, Андрић у Вишеграду…

-Бања Лука је мурал требала добити прошле године, али Фластер није добио дозволу града за исцртавање мурала. И то се све дешавало у задњи чaс, зато се поново цртало на зиду у кампусу. Што се мурала тиче, то је опет план за неку наредну годину, Међутим, док год се не добије дозвола за то, од тога наравно нема ништа– кажу организатори Фластера.

Нaдaју се да ће успјети разбити негативан глас који графити имају међу популацијом, а ако све буде прошло како треба, сљедеће године враћају се на зид.

На овогодишњем „ Фластеру“ , учествовало је 12 умјетника.

Организатори ”ФЛАСТЕР” Графити џема су Иван Кустурић, Петар Билбија, Моника Поњавић, Саша Хајдуковић и Марко Билбија – признати млади професионалци у својим дисциплинама (архитектура, режија, монтажа, графички дизајн, анимација, дизајн звука, сценографија, сценски дизајн).



Оставите одговор