Фабрика дувана: Да дођу Бугари па да запалимо на миру

Радници Фабрике дувана Бања Лука надају се да ће бугарски холдинг Булгартoбакo сутра постати већински власник фабрике. Предсједник синдикалне организације овог предузећа Мирослав Маринковић каже да се од новог руководства Фабрике дувана очекује да омогући да у наредна два до три мјесеца буде постављена нова опрема и да фабрика крене са производњом. У јуну ове […]

понедељак, септембар 16, 2013 / 16:33

Радници Фабрике дувана Бања Лука надају се да ће бугарски холдинг Булгартoбакo сутра постати већински власник фабрике.

Предсједник синдикалне организације овог предузећа Мирослав Маринковић каже да се од новог руководства Фабрике дувана очекује да омогући да у наредна два до три мјесеца буде постављена нова опрема и да фабрика крене са производњом.

У јуну ове године Булгартобако је већ преузео један пакет акција, како је тада јављено – већински дио акција од досадашњег власника Фабрике дувана Бања Лука "Антонић трејд" – и тиме званично постао већински власник ове фабрике, пренијелу су тада медији.

‘Тада су преузете акције од Владе РС, а сад треба да преузму ове од Антонић трејда", објашљава Мирослав Мариковић, предсједник синдикалне организације ФД БЛ. Акутелни власник 55 одсто акција Фабрике дувана Бања Лука Небојша Антонић најавио је раније да би бугарски холдинг Булгартобако већински пакет акција Фабрике дувана Бања Лука требао да купи 17. септембра.

Радници очекују да ће након преноса акција и преузимања Фабрике бити изабрано ново руководство, започета реконструкција објеката, санација кровова и омогућавање почетка производње.

Радници ће инсистирати на новом колективном уговору који ће бити гарант заштите права радника у складу са Законом о раду Републике Српске. "

"Од тог уговора нећемо одустати" – каже Маринковић за Фронтал

Влада Републике Српске потписала је је 9. априла 2013. године меморандум о разумијевању између Владе и бугарске компаније Булгартобало о куповини Фабрике дувана Бања Лука.

Меморандум је предвиђено да бугарска компанија пет година задржи основну дјелатност једине фабрике цигарета у Републици Српској, да три године не отпушта раднике, којих има 250, те да уз улаже у куповину нове опреме, дугорочну одрживост и повећање производње. Бугарска фирма треба да обезбиједи редовну исплату плата, те измиривање пореза и доприноса.

Маринковић додаје да се нада да ће Булгартабако наставити са производњом три бренда цигарета бањолучке Фабрике дувана.

Антонић трејд

Да би омогућила "пролаз" Булгартобаку Влада РС је у априлу ове године морала повући тужбу против већинског власника Фабрике дувана Бања Лука , фирме ‘’Антонић трејд’’ јер је било предвиђено да Булгартобако купи већински пакет акција од 55 одсто од садашњег власника Фабрике, као и акције Фонда ПИО и Фонда за реституцију, чиме би они купили укупно 67 одсто акција.

Најновији развој ситуације, појашњава нам Маринковић, значи да ће Бугари бити власници преко 75 одсто акција.

Правобранилаштво Републике Српске поднијело је почетком октобра прошле године тужбу против "Антонић трејда" из Лакташа због кршења уговора о приватизацији Фабрике дувана Бања Лука и затражило накнаду штете од 4,3 милиона КМ, уз тужбу и раскид приватизационог уговора.

“Антонић трејд” купио је у септембру 2006. године 55 одсто државног капитала у Фабрици дувана Бања Лука за 2,1 милион КМ. У приватизацијском уговору обавезао да се да ће у периоду од три године у Фабрику инвестирати 4,7 милиона КМ, повећати број запослених на 350 те да ће у периоду од пет година задржати њену претежну дјелатност – производњу цигарета. Према наводима радника, Антонић од самог почетка није испуњавао неке од наведених обавеза. Међутим, Инвестиционо-развојна банка РС, која је задужена за праћење приватизације, годинама је извјештавала да се инвеститор понаша у складу са уговором. Тек два мјесеца прије истека уговора, образлажући захтјев за раскид, премијер (Џомбић) је изјавио да је нарушена финансијска стабилност Фабрике, промијењена њена дјелатност, а при томе нису извршене ни инвестиције предвиђене уговором.

Радници су упозоравали да је Антонић Фабрику од почетка користио за богаћење своје приватне фирме ‘’Антонић Трејд’’, иако се уговором обавезао да неће склапати штетне послове за Фабрику.

Земљиште

Фабрика је власник близу 23.000 квадратних метара грађевинског земљишта, а према прорачунима Пореске управе од прије пар година земљиште фабрике има вриједност од око 15 милиона КМ.

Након објављивања потписаног Меморандума са бугарском компанијом у Влади је речено да се у тексту меморандума наводи да ће понашање новог власника према имовини, која се налази под посебном заштитом државе или има статус споменика културе, бити третирана на начин како то закони налажу, мислећи на објекте фабрике који су заштићени као културно добро јер потичу из времена Аустроугарске.

Остављено је простора и нагађању о дислокацији Фабрике дувана и искориштавању њеног садашњег земљишта за градњу пословно стамбених објеката.

„Нова ставка у меморандуму је да се, уколико Влада процијени или то буде тражио неки надлежни орган, може затражити дислокација производног погона на неко друго мјесто и у том случају Влада би преузела трошкове дислокације“, истакла је у арпилу 2013. Жељка Цвијановић.

Прије три године, након што је Влада Републике Српске затражила раскид уговора о приватизацији Фабрике дувана Бања Лука и најавила да ће тражити новог купца, синдикат радника је страховао да интерес тог новог инвеститора неће бити производња цигарета, већ атрактивно земљиште Фабрике у центру града.

Градске власти су у мају 2007. године, осам мјесеци након приватизације Фабрике, покренуле процедуру за измјену Урбанистичког плана Бање Луке и Регулационог плана Алеја Центар, у оквиру којег се налази земљиште Фабрике. Урбанистичким планом су предвидјели измјештање Фабрике, док је регулационим одређена намјена и величина нових објеката на њеном земљишту.

Приједлог регулационог плана је завршен у јануару 2010. године, а мјесец дана касније је упућен у јавну расправу. Фабрика дувана Бања Лука (Антонић трејд) је званично затражила да се повећа спратност планираних пословних објеката до максималне дозвољене висине као и рушење фабричких хала.

На први захтјев је удовољено, док је захтјев за рушење одбачен, јер се ради, како већ рекосмо, о заштићеном културно-историјском објекту .Међутим, планом је, ипак, омогућено да се историјски објекат Фабрике претвори у смјештајне капацитете, писало се тада у медијима.

Вођа синдиката Маринковић нам је рекао да је скоро увјерен да се то сада неће десити.



Оставите одговор