ЕУ: Смањити број запослених

Европска комисија ће, у складу са мјерама штедње предузетим у државама чланицама Европске уније, предложити смањење броја запослених у европским институцијама за пет одсто, али то, можда, националним владама неће бити довољно. Један високи европски званичник рекао је да ће Комисија предложити смањење 29. или 30. јуна у оквиру свог плана за идући седмогодишњи буџет […]

среда, јун 22, 2011 / 13:01

Европска комисија ће, у складу са мјерама штедње предузетим у државама чланицама Европске уније, предложити смањење броја запослених у европским институцијама за пет одсто, али то, можда, националним владама неће бити довољно.

Један високи европски званичник рекао је да ће Комисија предложити смањење 29. или 30. јуна у оквиру свог плана за идући седмогодишњи буџет за период од 2014. до 2020, пише данас „Еуобзервер”.

„Комисија има за циљ да административни буџет уопште не повећава. Са садашњим растом плата везаним за напредовање у служби, то значи смањење броја људи. Уколико би Комисија предложила смањење плата, суочили би се са штрајком синдиката”, рекао је тај званичник овом бриселском листу. „Говори се о смањењу од пет одсто. Али, можете да претпоставите да ће државе чланице тражити 10 одсто или више. Уколико би ишли на 10 одсто, то би нанјело штету функционисању основних институција и пре би кренули ка гашењу периферних институција”, додао је он.

Либерална посланичка група у европском парламенту у јануару је Комитет региона и Европски економски и социјални комитет назвала „вишком”.

Портпарол Комисије за административна питања Антонио Гравили одбио је да коментарише ове наводе, рекавши да ће „све што се тиче вишегодишњег финансијског оквира бити разматрано на састанку Комисије идуће недеље” и додао да до тада „све представља чисте шпекулације”.

Један извор из Европског парламента рекао је да су одређена одељења већ обавјештена о предстојећим мерама. „Уколико су мудри, губитак посла погодиће оне који су већ близу пензије или на дугом боловању и могли би бити безболно пензионисани”, навео је он. „Тако нешто је већ урађено пред проширење из 2004. како би се избјегла експлозија у броју запослених”, додао је он.

Високи европски званичник рекао је да, с обзиром на то да око 50.000 европских функционера ради за свих 27 држава чланица, а да у државама ради око 50 милиона државних службеника, оваква мјера ће пре бити акт солидарности, него стварна уштеда.

Ове године ЕУ је на своје запослене потрошила укупно 2,27 милијарди евра, а у наредној години планирани су трошкови у износу од 2,31 милијарде евра.



Оставите одговор