ЕП у кошарци: Предигре са мирисом италијанске кухиње

Од 31.8. до 18.9. у шест градова Литваније одржаће се Европско првенство у кошарци, на коме ће по први пут учествовати 24 репрезентације. Наш Бојан Лолић није штедио тастатуру и кошаркашко знање да нам представи карактеристике овог шампионата, па онда и свих репрезентација и група. Данас читамо ово прво. Кошарка се вратила кући Знам да […]

уторак, август 30, 2011 / 11:08

Од 31.8. до 18.9. у шест градова Литваније одржаће се Европско првенство у кошарци, на коме ће по први пут учествовати 24 репрезентације.

Наш Бојан Лолић није штедио тастатуру и кошаркашко знање да нам представи карактеристике овог шампионата, па онда и свих репрезентација и група.

Данас читамо ово прво.

Кошарка се вратила кући

Знам да је кошарка настала у САД, али што се тиче Европе, Литванија је најкошаркашкија држава. То потврђује историја, то потврђују два евролигашка клуба, то потврђују многи врхунски играчи Литванци који из године у годину долазе на велику Евро кошаркашку сцену, то потврђује и репрезентација, како сениорска, тако и младе које стасавају у познатој литванској кошаркашкој школи. На крају крајева неограничена љубав према овом спорту може се видјети код сваког Литванца, навијача.

За њих је кошарка убједљиво испред свих најпопуларнији спорт, ма за њих је кошарка најважнија (споредна) ствар на свијету. Како поркоментарисати да је у највећем литванском град Вилњусу подигнут споменик кошарци, или да је један литас (литванска валута) дизајниран у облику кошаркашке лопте?

Литванија је била домаћин ЕП-а 1939. године, али овај 37. по реду скуп најбољих европских кошаркаша угостиће као независна држава. Нема сумње да ће организација бити на високом нивоу, јер они за ово живе.

Већина кошаркашких стручњака прогнозира да ће ово првенство бити најбоље и најзанимљивије у историји. Никад више фаворита за највише пласмане и никад више тимова који вребају медаље из другог плана. Веома мали број великих звијезда је је отказао наступе за своје репрезентације. Рекордне 24 репрезентације наступаће на овом турниру, тако да ће утакмице бити учесталије. Спецификум овог првенства је и што се на њему „ваде визе“ за Олимпијаду. Тако да директно учешће у Лондону обезбјеђују финалисти, а следеће четири имаће прилику да Олимпијаду изборе кроз квалификациони турнир.

Предигра

Као што би рекао један српски политичар: „последњи пасус може бити јасан само ако се прочита и претпоследњи“.

Прво што упада у очи је број учесника овог такмичења, а он је по први пут повећан на 24. Дакле, претпоследњи пасус у овом случају биле би закулисне игре које је водила Фиба Европа, како би проширила број учесника главног турнира са 16 на 24 репрезентације. Одлука је донесена 6. септембра прошле године, управо по окончању квалификација за ЕП и коначне попуне броја мјеста.

Ипак, коначни број учесника нису одлучили људи са лоптом и дресовима, него људи са краватом и парама. Челници кровне европске кошаркашке организације кажу да је током Свјетског првенства у Турској, гдје су завршницу турнира већином чиниле репрезентације са старог континента, уочено да је европска кошарка у врликој експанзији. Стога, званични разлог, у који нико не вјерује, гласи да постоји квалитет за 24 селекције и да се ради на даљој афирмацији кошарке.

Наравно да Европа нема 24, на жељеном нивоу, квалитетне репрезентације. Стварни разлог је репрезентација Италије која није успјела да кроз квалификације обезбједи учешће на завршном турниру, јер су квалификациону групу А завршили као трећи иза Црне Горе и Израела. Тако да су лобирањем, упућенији кажу преко генералног секретара Фиба Европе Нара Занолина и члана борда Дине Менегина, који је успут речено и предсједник кошаркашког савеза Италије, успјели у намјери да Италију пошто-пото „угурају“ на ЕП. Био би то свакако још један велики ударац за италијанску репрезентативну кошарку, која је већ дуже вријеме у кризи. Ни на прошлом првенству Европе у Пољској Италије није учествовала. Зато су сада успјели наговорити своје три НБА звијезде да заиграју у дресу „азура“.

Велики је то савез, велика традиција, велико тржиште, клубови све више улажу… У Литванији се мора постићи запаженији успјех. Потпуно нелогична одлука, јер прије свега такве се одлуке доносе за наредно, а не текуће такмичење. Ако су стварно хтјели да прошире квалитет кошарке, зашто онда нису проширили на 32, 36 или 48…

А шта тек рећи за квалификације, које су игране нез икаквог разлога, потпуно протраћено и вријеме и енергија и новац… Како се оправдати Тимовима који су кроз квалификације на спортски начин изборили мјесто. Тако смо дошли и до ситуације да је савез Израела тражио одштету од милион евра од Фиба Европе, сматрајући да су толико новца уложили у квалификације. Нова одлука поменуте организације, донесена нетом након претходне, гласи да због већег напорда репрезентације у саставу убудуће морају имати 14 играча. Ту одлуку су затим мијењали и враћали на старо стање три пута, да би на крају дефинитивно вратили на 12 играча у тиму. И то довољно говори о озбиљности главне европке кошаркашке организације.

Шта тек рећи на избор новог предсједника Олафура Рафнсона. Човјек са Исланда гдје је кошарка популарна као и бањалучки крикет. Чини се да је у фотељу постављена још једна марионета.

Састав групе чију анализу доносимо сутра:



Оставите одговор