Елдорадо: Источна Србија има 50 милијарди долара резерви злата

Резултати истраживања канадске компаније "Авала рисорсис” о налазиштима племенитих метала у околини Жагубице показују да вриједност лежишта на подручју источне Србије премашује 50 милијарди долара. Резултати канадске компаније која је у околини Жагубице пронашла значајне резерве злата, не представља изненађење једино за геологе – пишу “Вечерње новости”. У Тимочком магматском комплексу (ТМК), који истражују и […]

недеља, фебруар 12, 2012 / 10:28

Резултати истраживања канадске компаније "Авала рисорсис” о налазиштима племенитих метала у околини Жагубице показују да вриједност лежишта на подручју источне Србије премашује 50 милијарди долара.

Резултати канадске компаније која је у околини Жагубице пронашла значајне резерве злата, не представља изненађење једино за геологе – пишу “Вечерње новости”.

У Тимочком магматском комплексу (ТМК), који истражују и најмоћније свјетске рударске корпорације, попут америчког “Фрипорта” и мултинационалног “Рио Тинта”, крију се резерве овог племенитог метала од готово 1 000 тона.

Према ријечима професора Милорада Грујића, члана Српске академије наука и умјетности (САНУ) и Балканске академије наука, који се сматра једним од најбољих познавалаца рударске проблематике у Србији, резултати канадске компаније “Авала рисорсис” која је у околини Жагубице пронашла значајне резерве злата уопште не треба да чуде.

“Ово је подручје богато рудницима племенитих метала”, рекао је Грујић, уз напомену да се лежишта злата са два грама тог племенитог метала по тони сматрају изузетно богатим.

Уз све то, цијена злата је већ достигла цијену од 56.000 долара по килограму, па произилази да бруто вриједност лежишта овог племенитог метала на подручју ТМК, који обухвата велики дио источне Србије, премашује 50 милијарди долара.

Грујић каже да је најбогатије налазиште злата из састава борске компаније без сумње мајданпечко лежиште “Чока Марин” које се налази недалеко од села Јасиково.

Он је рекао да у РТБ “Бор” разматрају могућност да поново активирају рудник злата “Благојев камен”, између Мајданпека и Кучева, у коме средњи садржај тог племенитог метала износи око два грама по тони.

Србија је са нешто више од 13 тона злата, што чини 4,4 одсто девизних резерви земље, на 59. мјесту у свијету и водећа земља у региону по количинама тог племенитог метала који се чува у трезорима “иза седам брава”.

Међутим, веома мали број људи зна да је готово комплетна количина тог метала произведена у Рударско-топионичарком басену “Бор”, који једини у Србији има фабрику за добијање злата.



0 КОМЕНТАРА

  1. Свјетски моћници су ово знали одавно, као и за сва рудна богатства на Косову . Они ће ово покушати отети Србији милом,а ако не буде ишло, онда силом.

    Хијене бјелосвјетске су спремне на све ! То су ти борци за туђа права, а за своје интересе.

Оставите одговор