До иностраних акција преко домаћих брокера

Грађани и инвеститори из РС, који имају жељу и новац, ускоро ће моћи на далеко једноставнији начин да купе акције иностраних компанија, укључујући и најпрестижније попут "Koка-коле”, "Мајкрософта”, "Гугла” или "Фејсбука”. Наиме, Приједлог измјена Закона о тржишту хартија од вриједности, који ће се наћи на дневном реду сједнице Народне скупштине РС 7. фебруара, између осталог, […]

четвртак, фебруар 2, 2012 / 10:05

Грађани и инвеститори из РС, који имају жељу и новац, ускоро ће моћи на далеко једноставнији начин да купе акције иностраних компанија, укључујући и најпрестижније попут "Koка-коле”, "Мајкрософта”, "Гугла” или "Фејсбука”.

Наиме, Приједлог измјена Закона о тржишту хартија од вриједности, који ће се наћи на дневном реду сједнице Народне скупштине РС 7. фебруара, између осталог, домаћим брокерским кућама омогућава да клијентима пружају услуге и на страним тржиштима.

На тај начин грађани и инвеститори заинтересовани за стицање акција страних корпорација више неће морати да ангажују берзанске посреднике ван БиХ, што је већини до сада била непремостива препрека.

Бранко Кецман, предсједник Управног одбора Пословног удружења овлаштених учесника на тржишту капитала РС, сматра да постоји значајан интерес домаћих инвеститора за трговину хартијама од вриједности на иностраним берзама.

Такву оцјену извлачи из искустава у региону, наводећи примјер Хрватске, чија брокерска друштва добијају много више налога за трговину на страним тржиштима него за трговину на Загребачкој берзи.

“Многи желе да у власништву имају акције компанија чије производе или услуге користе сваки дан. Поред тога, развијена тржишта нуде могућност апсолутне ликвидности, односно могућности да у истом дану купите и продате акције у вриједности од пет милиона КМ, што, нажалост, није случај на нашем тржишту”, истиче Кецман.

Берзански посредници у РС ће, поред тога, добити и обавезу да изврше категоризацију клијената на мале и професионалне инвеститоре, узимајући у обзир њихово знање, искуство, финансијску ситуацију и инвестиционе циљеве.

У складу с тим, брокери ће мале улагаче морати детаљније упознати са стањем на тржишту и ризицима које преузимају упуштањем у берзанску трговину, за разлику од квалификованих инвеститора који ће искључиво на себе преузети одговорности за евентуалне покушаје манипулација.

Друга значајна законска новина је другачије сегментирање тржишта и то на листу А – примарно тржиште, листу Б – стандарно тржиште, те листу Ц – слободно тржиште, које више неће бити берзанско.

На тај начин ће на Бањалучкој берзи, према ријечима њеног директора Милана Божића, остати стотинак од садашњих више стотина емитената.

Мотив за ишчишћавање берзанског тржишта Божић види у потреби изласка у сусрет малим предузећима са “учвршћеном” акционарском структуром да смање трошкове извјештавања.

“Акцијама предузећа са слободног тржишта и даље ће се моћи трговати, али на другачији начин, који ће бити прецизиран подзаконским актима чија израда тек предстоји”, указао је Божић.



Оставите одговор