Дипломе из Брчко дистрикта преплавиле Србију!

Вијест да је Европски универзитет у Брчком трајно затворен, јер је један професор предавао 70, а други 56 предмета, узнемирила је и многе студенте у Србији. Јер ова "еминентна" високообразовна установа има своје испоставе у чак шест градова у Србији и многи млади власници су брчанских индекса, пишу београдске "Вечерње Новости". Фармација, право, новинарство, менаџмент, […]

среда, јануар 29, 2014 / 09:34

Вијест да је Европски универзитет у Брчком трајно затворен, јер је један професор предавао 70, а други 56 предмета, узнемирила је и многе студенте у Србији. Јер ова "еминентна" високообразовна установа има своје испоставе у чак шест градова у Србији и многи млади власници су брчанских индекса, пишу београдске "Вечерње Новости".

Фармација, право, новинарство, менаџмент, архитектура, саобраћај, геодезија и још десетак студијских програма – све може да се упише у Београду, Суботици, Новом Саду, Нишу, Сомбору или Панчеву.

"Код нас се само уписујете, не организујемо часове у овим градовима. Цјелокупна настава слуша се путем интернета, а само се на испите одлази у Брчко" – објашњава службеница у једном од ових информативних центара.

Упућени кажу да је све – од испита до дипломе – могло да се заврши и без преласка границе. Самим тим што су професори, на папиру, по шест-седам пута премашивали дозвољену норму, јасно је да се та настава није ни одвијала у пуном обиму. Било је тамо и предавача из Србије. Покушавали су да успоставе сарадњу са једним од угледних факултета Универзитета у Београду.

"Тражили су да њихови студенти користе нашу библиотеку. Када смо питали шта ће им библиотека у Београду када студирају у Брчком, добили смо одговор да они то не би ни користили, већ да је факултету потребна референца да сарађују са нама. Наравно, одбили смо сарадњу" – кажу на овом београдском факултету.

Управо студије у Брчком биле су и предмет расправе последње сједнице Сената Универзитета у Београду. Један њихов дипломац жалио се Сенату, јер је наш Правни факултет одбио да му призна основне студије и дозволи упис на мастер. И Сенат је одбио његову жалбу.

"Тај младић је завршио Економски факултет у Брчком и хтио код нас да упише мастер. То што је он учио уопште није компатибилно са предметима на Економском факултету у Београду, па не можемо да му признамо четворогодишње студије" – објашњава за „Новости“ проф. др Сима Аврамовић, декан Правног факултета.

Колико тачно има оваквих диплома у Србији, нико не зна. Посебно је тешко утврдити број диплома стечених у Републици Српској, јер за њих није потребна нострификација.

Просвјетна инспекција је кренула у озбиљну акцију затварања нелегалних истурених одјељења и контролу фалсификованих диплома. Према ријечима Велимира Тмушића, начелника Републичке просвјетне инспекције, до наредне школске године сва нелегална одјељења биће затворена.

"Кренули смо из Новог Пазара, где смо затворили Интернационални универзитет из Брчког и Фармацеутско-здравствени из Травника. Оба су била у једној приватној кући – наглашава Тмушић. – Следећа локација био је Чачак. Ту је надзор у току, а највероватније ће уследити и казне. Пошто нисмо довољно надлежни ићи ћемо са тржишним инспекторима и полицијом, како би они могли да легитимишу људе. Јер ми можемо само да идемо у образовне установе које су легално пријављене.

И ПОЛИЦИЈА ЛОВИ “НЕЛЕГАЛНЕ“– Да бисмо рјешили проблем нелегалних истурених одјељења и куповине диплома, потребно је сви да се удружимо. Зато смо недавно формирали два тима у којима учествују представници Министарства просвјете, Агенција за борбу против корупције, МУП, судова, тржишне инспекције, заштитника грађана и повјереника за информације од јавног значаја. Очекујемо да то да резултате и да до јесени искорјенимо овај проблем – напомиње Тмушић.



0 КОМЕНТАРА

  1. INTERNACIONALNI UNIVERZITET U BRČKOM
    EVROPSKI UNIVRZTET U BRČKOM SU KONAČNO ZATVOERNI SVI ODGOVORNI ZA TAJ KRIMINAL PRODAJE DIPLOMA ĆE BITI PROCESUIRANI, SVE IZDATE DIPLOME PONIŠTENA.
    GOSPODO KOJA SADA RADNITE NA BUDŽETU SA KUPLJENIM DIPLOMAMA NA OVA DVA FAKULTETA TREBA DA VAS JE SRAMOTA ZEMLJE PO KOJOJ HODAT I NARODA KOJI STE OBMANULI I ZAPOSLILI SE KAO LAŽNI DIPLOMCI SA KUPLJNIM DIPLOMAM DA PARAZITTIRATE NA GRBAČI OVOG SIROMAŠNOG NARODA.

  2. Najbolji je ipak jedan bivsi ministar koji je bio : vlasnik, profesor i student istovremeno na svom fakultetu. Inace paznju je privukao sa satorskom predstavom pred institucijama BiH u sarajevu prije nekoliko godina!
    Ispod par informacija za „zaboravne“

    Političari prednjače u otvaranju privatnih fakulteta

    U Republici Srpskoj trenutno postoji tridesetak privatnih fakulteta rasporedjenih na pet univerziteta, a medju osnivačima je dosta sadašnjih i bivših političara i visokih funkcionera, prenosi Magazin „Pravda“. Najzvučnije ime medju vlasnicima i suvlasnicima privatnih fakulteta u RS je srpski član Predsedništva BiH Nebojša Radmanović, koji je jedan od osnivača „Fakulteta za političke i društvene nauke“.

    Zajedno sa Radmanovićem ovaj fakultet su u oktobru 2005. osnovali direktor osiguranja „Krajina Kopaonik“ Zoran Kalinić, sadašnji direktor „Elektrokrajine“ Željko Kovačević i profesor Pravnog fakulteta u Banjaluci i poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Željko Mirjanić.

    Željko Mirjanić je i jedan od osnivača Fakulteta „Banjaluka kolež“, koji je osnovan kao viša škola u oktobru 2004, a preregistrovan u fakultet 6. februara prošle godine.

    Bivši minitar nauke i tehnologije RS Fuad Turalić jedan je od suvlasnika „Fakulteta za poslovni inžinjering i menadžment“, a bivši ministar unutrašnjih poslova RS Dragomir Jovičić i profesor Rade Tanjga osnivači su „Fakulteta za bezbednost i zaštitu“.

Оставите одговор