Дервента: Државна агенција враћа дуг Униса

Извозно-кредитна агенција БиХ (ИГА) издала је гаранцију Фабрици цијеви "Унис" из Дервенте за кредит од око 72 милиона марака, подигнут код Раиффеисен банке, а који ово предузеће због отежаног пословања није у стању да враћа, сазнају "Независне". Из тог разлога, пријети реална опасност да би ИГА могла да остане без комплетног капитала, који износи око […]

уторак, април 29, 2014 / 14:16

Извозно-кредитна агенција БиХ (ИГА) издала је гаранцију Фабрици цијеви "Унис" из Дервенте за кредит од око 72 милиона марака, подигнут код Раиффеисен банке, а који ово предузеће због отежаног пословања није у стању да враћа, сазнају "Независне".

Из тог разлога, пријети реална опасност да би ИГА могла да остане без комплетног капитала, који износи око 52 милиона марака, због преузетог ризика за „Унис“, који је у већинском власништву компаније „Балкан Стил“.

Мирко Дејановић, замјеник генералног директора ове агенције, потврдио нам је да постоје обавезе према Рајфајзен банци, али и гаранције које су издали према тој банци.

„Раиффеисен банка јесте протестовала и ми смо 18. марта имали састанак у Бечу на којем је договорено да ‘Унис’ направи пословни план како он види излаз из кризе у којој се евидентно налази и да се покуша реструктурирати тај дуг на један дужи временски период са сниженом каматом“, рекао је Дејановић. Према његовим ријечима, договорено је да тај пословни план ревидира „Делоитте“ и да онда поново буде одржан састанак с највећим кредиторима „Униса“ и сагледан предложени план.

„Тада ће се видјети, ако тај план ‘пије воде’, ишло би се вјероватно на реструктурирање ‘Униса’ и репрограмирање тог дуга на дужи временски период како би се ‘Унису’ дала шанса да настави да ради. Ако не буде те усаглашене воље, онда ће нормално доћи до проблема, и видјећемо да ли ће бити покренуте судске тужбе или процес стечаја ‘Униса’, биће све варијанте омогућене“, казао је он.

Дејановић је напоменуо да искључиво ИГА одговара за издате гаранције, те додао да ће из тог бизнис плана пробати наћи некакво рјешење и навео да обавезе према Раиффеисен банци стоје у том износу.
Ипак, индикативно је да је „Унису“ дата гаранција за кредит од око 72 милиона КМ, иако је укупан капитал ИГА 52 милиона, те је законски прописано да могу дати гаранцију само до висине капитала.

Дејановић је истакао да је ИГА са Раиффеисен банком имала аранжмане и раније, гдје су максимално с њихове стране лимити прихватани до осам милиона евра, те да су у банци знали за законску и билансну позицију ИГА и до које границе ИГА може гарантовати.

„Међутим, њима је био некакав интерес да то иде даље, да се развије посао с ‘Унисом’, сви смо гледали да ‘Унис’ извучемо из проблема у којем се он налази континуирано од 2008. године и тако тражили начин да ‘Унис’ настави да ради да би наплаћивали своје обавезе“, рекао је Дејановић. Он је додао да су из Раиффеисен банке прихватали такве гаранције, али није знао зашто, истичући да је то питање за банку, а не за Агенцију.

„Не знам зашто, али углавном знали су колики је наш капитал, какво је законско уређење, знали су да нисмо агенција која има државни рачун и за коју држава гарантује да ће плаћати“, казао је Дејановић и додао да би губитак Агенције у неком најцрњем сценарију по овом кредиту био велики, и то чак у висини капитала.

Међутим, током јучерашњег дана нисмо успјели ступити у контакт са било ким од руководилаца у Фабрици цијеви „Унис“ из Дервенте, како бисмо чули њихов став по овом питању.

Иначе, из ИГА нам је још речено да је „Унис“ њихов клијент од 2004. године и да су у том периоду имали различите пословне аранжмане, од финансирања обртног капитала до издавања авансних гаранција, гаранција за добро извршење посла, те гаранција директно добављачима репроматеријала и домаћим банкама, које су финансирале набавку репроматеријала.

Казали су да је аранжман са гаранцијама уз повремене проблеме, углавном успјешно функционисао до 2008. године, када су почели проблеми у компанији углавном узроковани глобалном економском и финансијском кризом, која је за посљедицу имала пад цијена метала и пад потражње за металним производима, што је узроковало значајне губитке.



Оставите одговор