ЦЦИ не може на сједницу представничког дома

Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ није прихватио захтјев Клуба посланика СДА да се у дневни ред уврсти разматрање одлуке Колегијума овог дома да забрани присуство представницима Центра цивилних иницијатива данашњој сједници. Уз оцјену да је ријеч о невладиној организацији која "на другачији начин" информише јавност, између осталог и о путовањима посланика и куповини аутомобила за […]

четвртак, април 18, 2013 / 12:36

Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ није прихватио захтјев Клуба посланика СДА да се у дневни ред уврсти разматрање одлуке Колегијума овог дома да забрани присуство представницима Центра цивилних иницијатива данашњој сједници.

Уз оцјену да је ријеч о невладиној организацији која "на другачији начин" информише јавност, између осталог и о путовањима посланика и куповини аутомобила за потребе Колегијума, посланици СДА затражили су да Колегијум повуче ову одлуку.

"У супротном, цијели парламент, не само тројица чланова Колегијума, сносиће посљедице", рекао је посланик СДА Шефик Џаферовић.

Одговарајући на захтјеве посланика СДА предсједавајући Представничког дома Божо Љубић подсјетио је да Колегијум на основу упутства о присуству невладиних организација и на њихов захтјев доноси одлуку о присуству представника невладиних организација свакој сједници појединачно.

Он је навео да јавност БиХ има право да зна како се те невладине организације финансирају и да ли испуњавају своје обавезе према друштву.

У очекивању те информације, према Љубићевим ријечима, ЦЦИ-ју није издато одобрење за присуство данашњој сједници.

Предсједавајући Представничког дома додао је да су све сједнице Парламентарне скупштине БиХ јавне и да их сви заинтересовани могу пратити на интернету путем директног преноса.

"Кад ЦЦИ достави тражене податке, биће размотрен њихов захтјев за присуство сједницама", рекао је замјеник предсједавајућег Представничког дома Милорад Живковић, уз оцјену да ЦЦИ није принципијелан кад говори о платама посланика, а податке о примањима својих запослених не објелодањује.

Живковић је додао да нико, па ни ЦЦИ, не треба да има ексклузивитет у представљању грађана.

"Овом одлуком штитимо интегритет парламента и парламентараца те настојимо да се невладине организације доведу у ниво да нема ексклузивитета", закључио је Живковић.

Посланик СНСД Душанка Мајкић поздравила је ову одлуку Колегијума у циљу завођења реда и очувању кредибилитета Парламентарне скупштине.

"Овај парламент је давно постао мјесто у које свако може да дође и даје свој суд", рекла је Мајкић истичући да ниједна невладина организација, па ни ЦЦИ, нема право да парламенту одговори да није обавезна доставити тражене информације.

Подршку Колегијуму у име Клуба посланика СДС у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ дала је Александра Пандуревић, која је поставила питање објективности методологије рада ЦЦИ.

"Да ли је објективно када се оцјена о раду неког посланика даје на основу његовог јављања на сједницама занемарујући сав његов рад на терену или кад се пореди рад парламента БиХ са Сабором Хватске или Скупштином Србије, иако се ради о потпуно другачијим надлежностима", истакла је Пандуревић.

Према њеним ријечима, посланицима СДС не треба ЦЦИ, страна невладина плаћена организација, као посредник са бирачима.

"Све док не буду објективни, Колегијум ће имати подршку посланика СДС", закључила је Пандуревић.



Оставите одговор