Болт најбољи у спринту, а Русији највише злата на првенству

У недељу је завршено Свјетско првенство у атлетици. Сурова владавина Јамајке у спринту и побједа Руса над Американцима после 12 година! Ипак, ниједан свјетски рекорд није оборен. Четврти пут у каријери, рачунајући само највећа такмичења а то су у атлетици Олимпијске игре и свјетска првенства, Усеин Болт освојио је "триплету", односно три злата. Као на […]

недеља, август 18, 2013 / 18:51

У недељу је завршено Свјетско првенство у атлетици. Сурова владавина Јамајке у спринту и побједа Руса над Американцима после 12 година! Ипак, ниједан свјетски рекорд није оборен.

Четврти пут у каријери, рачунајући само највећа такмичења а то су у атлетици Олимпијске игре и свјетска првенства, Усеин Болт освојио је "триплету", односно три злата.

Као на ОИ у Пекингу 2008, СП у Берлину 2009, ОИ у Лондону 2012, "Муња" је била неприкосновена у спринту и у на данас завршеном СП у Москви 2013.

После злата на 100 и 200 метара, најбржи човјек свих времена лагано је финиширао трку на 4×100 метара за мушкарце, у којој је америчка штафета направила велику, дисквалификације вриједну грешку у последњој трећој измјени, па тако Јамајчани нису имали правог такмаца у последњих 100 метара.

Џастин Гетлин, након што је лоше прихватио штафету, добрих десетак метара трчао је у Болтовој стази, а онда могао само да му гледа у леђа, баш као у трци на 100 метара и често прије тога у каријери. Свjетска атлетска федерација је одлучила да САД није повредио правила, иако се на снимку јасно види да Џастин Гетлин прелази са обе ноге у сусjедну стазу, већ је одузела бронзану медаљу штафети Велике Британије.

Тако је до бронзе у Москви стигла штафета Канаде

"Триплету" Болт није освојио само на СП у Даегуу 2011. године због тога што је дисквалификован у финалној трци на 100 метара. Од Пекинга до данас, током пет година, то је једина спринтерска дисциплина у којој Болт није побиједио на два највећа атлетска такмичења на свијету.

Женска муња, Фрејзер – Прајс

Оно што је Болт у мушком, то је већ неко вријеме његова земљакиња Шели Ен Фрејзер-Прајс. И она је после штафете 4×100 стигла до трећег злата у Москви.

Штафета Јамајке у саставу Кери Расел, Керон Стјуарт, Шилони Калверт и Шели Ен Фрејзер-Прајс освојиле су злато резултатом од 41 секунде и 29 стотинки што је нови рекорд свјетских шампионата.

Шели Ен Фрејзер Прајс је одлично претрчала последњу дионицу, стекла велику предност за свој тим и тако освојила своју трећу златну медаљу на Свјетском првенству у Москви. Она је побиједила и у тркама на 100 и 200 метара.

Сребрну медаљу резултатом од 42,73 освојила је екипа Француске у саставу Селин Дистел-Боне, Ејодел Икесан, Мирјам Сомаре и Стела Акакпо.

Треће мјесто заузела је штафета САД резултатом од 42,75, у саставу Џенеба Тармо, Александрија Андерсон, Инглиш Гарднер и Октавија Фриман. Као и мушкарци, и Американке су направиле кардиналну грешку приликом измјена, али ни овог пута није услиједила британска жалба.

Више, даље…

Француски атлетичар Теди Тамго освојио је златну медаљу у троскоку, а најбољи резултат је остварио у последњој, шестој серији, када је скочио 18 метара и четири центиметара, што је трећи најбољи резултат свих времена.

Он је у првој серији скочио 17,65 метара, у четвртој 17,68 метара, док је у другој, трећој и петој серији преступио.

Кубанац Педро Пабло Пикардо освојио је сребрну медаљу резултатом од 17,68 метара, био је близу да угрози Тамгово злато, али га је Француз "убио" скоком преко 18 метара, после чега је Кубанац у шестој серији направио велику грешку.

Бронзану медаљу освојио Американац Вил Клеј са 17,52 метра.

Можда ће Тамго ускоро моћи да обори древни светски рекорд Британца Џонатана Едвардса, који од 1995. године износи 18,29.

Кенијска атлетичарка Јунис Џепкоеч Сум освојила је златну медаљу у трци на 800 метара. Она је дионицу претрчала за један минут, 57 секунди и 38 стотинки, што је њен најбољи резултат до сада.

Рускиња Марија Савинова је до сребрне медаље дошла захваљујући доброј завршници, с резултатом 1:57,80. Треће мјесто заузела је Американка Бренда Мартинез са 1:57,91.

Кенијски атлетичар Асбел Кипроп освојио је златну медаљу у трци на 1.500 у времену 3:36,28. Сребрну медаљу освојио је Американац Метју Центровиц са 3:36,78 минута, а бронзану Јохан Кроње из Јузне Африке са 3:36,83 минута.

Кипроп је био један од ријетких такмичара, укупно гледано, који је одбранио титулу из Даегуа 2011. године. Он се уписао у ред вишеструких освајача злата у овој дисциплини гдје су и даље неприкосновени култни тркачи попут Мароканца Хишама Ел Геружа (четири злата) и Нуредина Морселија из Алжира (три злата).

Немачка атлетичарка Кристина Обергфел освојила је златну медаљу у бацању копља. Обергфел је до тријумфа дошла резултатом од 69 метара и пет центиметра, колико је бацила у другој серији.

Укупно медаља

Преко 380.000 гледалаца пратило је поподневна такмичења на "Лужњикију", што је више него прије двије године у Даегуу.

Ниједан свјетски рекорд није срушен у Москви, али јесу три рекорда свјетских првенстава: скок у вис мушкарци (Богдан Бондаренко, Украјина, 2,41), диск жене (Татјана Лисенко, Русија, 78,70) и поменута женска штафета на 4×100.

Са седам злата, Русија је најуспјешнија нација на Мундијалу, иако Американци имају највише медаља (17:25). Колика је то ријеткост, говори и податак да су Сједињене Државе последњи пут биле друге на завршној табели још 2001. године на Свјетском првенству у Едмонтону, у Канади, када су Руси имали седам, колико и Американци, па је пресудио већи број сребрних медаља (7:5).

Јамајка је освојила 6 злата, укупно 9 медаља, док је освојила 12, од тога 5 златних.