Боцан Харченко: Подржавамо политику Додика

Русија и Република Српска су потпуно сагласне када је ријеч о рјешавању важних политичких питања у БиХ, а суштина тог става је у поштовању дејтонских принципа, рекао је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко. Харченко је додао да због тога Русија “снажно подржава веома досљедну и исправну политику предсједника РС Милорада Додика”, чије су став […]

петак, септембар 23, 2011 / 15:39

Русија и Република Српска су потпуно сагласне када је ријеч о рјешавању важних политичких питања у БиХ, а суштина тог става је у поштовању дејтонских принципа, рекао је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко.

Харченко је додао да због тога Русија “снажно подржава веома досљедну и исправну политику предсједника РС Милорада Додика”, чије су став и политика усмјерени на очување надлежности Српске у складу са Дејтоном.

“Додиков став је увијек правно образложен и исправан. Увијек смо у Савјету за провођење мира бранили интересе РС, јер сматрамо да у политици предсједника РС нема подривања и поткопавања Дејтона. Он је више пута поновио да Српска поштује суверенитет и територијални интегритет БиХ”, рекао је Харченко за “Вечерње новости”.

Он је истакао да Русија сматра да јачање ентитета доприноси ефикаснијој држави БиХ, а не њеном слабљењу.

Харченко сматра да никако не би било добро да се међународна заједница умијеша у процес формирања власти у БиХ, истичући да ово питање морају да ријеше домаћи политички лидери.

Према његовим ријечима, Русија се залаже за очување принципа ротације и формирање функционалног Савјета министара, баш као и РС.

Он сматра да би ОХР требало да буде затворен, да су бонска овлаштења била погрешан и неефикасан начин рјешавања проблема у БиХ и изразио увјерење да их високи представник у БиХ Валентин Инцко више неће користити, јер су изгубила сваки смисао.

На питање како тензије на Косову могу утицати на БиХ, Харченко је рекао да напетост на Косову представља опсаност за регион, те напоменуо да Русија не признаје једнострано проглашену независност Косова.

“Сматрамо да је ријеч о кршењу међународног права и Резолуције 1244. Ствари треба вратити у оквир међународног права. Напетост на Косову свакако представља опасност за регион”, нагласио је Харченко.



Оставите одговор