Ињац: Банкарски сектор здрав ко дрен

Директорица Агенције за банкарство Републике Српске Славица Ињац изјавила је данас Срни у Сарајеву да је банкарски сектор Српске и БиХ стабилан и здрав. "Ту чињеницу већ су потврдили сви релевантни фактори. Потребно је само наставити са развојем банкарског сектора, али при томе треба јаче инсистирати на његовом приближавању реалном сектору", рекла је Ињчева непосредно […]

петак, септембар 23, 2011 / 16:41

Директорица Агенције за банкарство Републике Српске Славица Ињац изјавила је данас Срни у Сарајеву да је банкарски сектор Српске и БиХ стабилан и здрав.

"Ту чињеницу већ су потврдили сви релевантни фактори. Потребно је само наставити са развојем банкарског сектора, али при томе треба јаче инсистирати на његовом приближавању реалном сектору", рекла је Ињчева непосредно пред почетак округлог стола о теми "Реформе банкарског БиХ на путу ка ЕУ", чији је организатор УСАИД.

Она је додала да је "сарадња регулатора и државе са приватним сектором, односно са бакама неопходна" јер без тога нема добрих резултата.

Вршилац дужности директора Мисије УСАИД у БиХ Алер Грабс изјавила је новинарима да "банкарски сектор има кључну улогу у стабилности финансијског система у БиХ и усклађивању са важним оквирима као што су директиве и базелски принципи".

"Финансијски сектор је један од најнапреднијих скетора у БиХ и остварио је значајне реформе током претходних година, мада пут БиХ ка ЕУ захтијева додатна побољшања", потврдила је Грабсова.

Према њеним ријечима, партнерство УСАИД-а са Удружењем банака у БиХ, посредством ПАРЕ пројекта, требало би да нагласи улогу Удружења банака у јачању реформе банкарске супервизије.

"Ове реформе укључују јасну и снажну улогу приватног сектора као партнера регулаторних агенција у оквиру нових реформи банкарске супервизије базиране на ризику", истакла је Грабсова.

УСАИД ПАРЕ пројекат и Удружење банака у БиХ организовали су округли сто с циљем презентације улоге комерцијалних банака у провођењу новог регулаторног оквира за банкарску супервизију, заснованог на ризику, као и значаја континуиране комуникације између банкарског сектора и банкарских регулатора.

До данас, Влада САД, првенствено посредством УСАИД-а, обезбиједила је више од 1,5 милијарди долара за подршку економском, демократском и социјалном напретку БиХ.



Оставите одговор