Боцан-Харченко: Дејтонски статус Српске ојачан

Амбасадор Русије у БиХ Александар Боцан-Харченко оцијенио је да је Република Српска у погледу дејтонског статуса јача него раније и истакао да се подударају мишљења званичне Москве и званичника Српске да треба штитити изворни Дејтонски споразум. Боцан-Харченко рекао је да ће предсједник Републике Српске Милорад Додик током предстојеће посјете Москви са руским министром иностраних послова […]

четвртак, фебруар 7, 2013 / 07:33

Амбасадор Русије у БиХ Александар Боцан-Харченко оцијенио је да је Република Српска у погледу дејтонског статуса јача него раније и истакао да се подударају мишљења званичне Москве и званичника Српске да треба штитити изворни Дејтонски споразум.

Боцан-Харченко рекао је да ће предсједник Републике Српске Милорад Додик током предстојеће посјете Москви са руским министром иностраних послова Сергејом Лавровим разговарати о побољшању узајамних активности Српске и Русије.

Амбасадор Русије рекао је за РТРС да ће Додик имати и нову рунду преговора са предсједником управе "Гаспрома" Алексејем Милером о прикључењу Републике Српске гасоводу "Јужни ток".

Говорећи о условима из "мапе пута" БиХ ка ЕУ, Боцан-Харченко је оцијенио да је приједлог Републике Српске за провођење одлуке „Сејдић-Финци“ у складу са одлуком Европског суда за људска права и дејтонским Уставом, али да нема осјећај да у Федерацији БиХ постоји слика рјешења овог питања.

Он наводи да у провођењу ове одлуке не представља проблем ако у Федерацији буде одређених асиметричности у односу на Републику Српску, јер она, како је рекао, постоји и сада и уграђена је у Устав.

Коментаришући сутрашњи долазак генералног секретара НАТО-а Андерса Фога Расмусена у Сарајево, руски амбасадор је рекао да у тој посјети не види ванредне разлоге и да је прикључење БиХ НАТО-у њена одлука ако за то постоји унутрашњи консензус.

Боцан-Харченко је поновио став Русије да ширење НАТО-а није најбољи одговор за изазове безбједности у Европи, јер ствара нове подјеле.

Према његовим ријечима, унутар Савјета за провођење мира сада су присутне лагане дискусије, без намјере акција промјене Дејтона, али се мора имати на уму претходно искуство када је Дејтонски споразум био уздрман покушајима преношења надлежности на ниво БиХ.

Амбасадор Русије у БиХ оцијенио је да је ситуација у Републици Српској генерално доста стабилна, што се види и из односа пословног свијета из Русије према Српској који би, у супротном, био веома уздржан.

Коментаришући формирање комисије за уставну прекомпозицију Федерације БиХ, Боцан-Харченко је рекао да, према садашњим информацијама, неће бити наметања рјешења и да је одлука могућа на основу консензуса.



Оставите одговор