Асанжова бивша присталица: Није ни он цвјећка

Џемима Кан, некадашња ватрена присталица оснивача "Викиликса", изјавила је да Џулијан Асанж захтијева "слијепу, култну оданост" и да треба да се суочи са правдом у Шведској. Чланак, који је Канова објавила на интернет страници британског магазина "Њу стејтсмен", пружа увид у начин на који је Асанж себи привукао најјаче савезнике. Канова, која је својевремено положила […]

четвртак, фебруар 7, 2013 / 07:51

Џемима Кан, некадашња ватрена присталица оснивача "Викиликса", изјавила је да Џулијан Асанж захтијева "слијепу, култну оданост" и да треба да се суочи са правдом у Шведској.

Чланак, који је Канова објавила на интернет страници британског магазина "Њу стејтсмен", пружа увид у начин на који је Асанж себи привукао најјаче савезнике.

Канова, која је својевремено положила новац за кауцију Асанжу, описала како је од дивљења "Викиликсу" дошла до разочарења.

Она указује да је проблем са "Викиликсом", који се декларише као организација која желе да "створи праведније друштво, засновано на истини", то што су његови активисти понекад свјесно користили погрешне информације, баш као и они које су жељели да разоткрију.

Асанж,како истиче Канова, од присталица очекује да га слиједе, безпоговорно, слијепо и са култном оданошћу.

Канова, која је била извршни продуцент документарног филма о "Викиликсу" под насловом "Ми крадемо тајне", истакла је да је остварење требало да изнесе уравнотежен поглед на причу, али је Асанж дјело осудио прије него што га је и видио.

Филм је режирао Алекс Гибни, недавно је премијерно приказан на филмском фестивалу "Санденс" у САД.

Она је истакла да је била једна од оних који су сматрали да је сумњиво вријеме у које су објављене оптужбе против Асанжа, јер су се појавиле када је "Викиликс" био на врхунцу популарности, али да је дошла до закључка да оптужбе морају бити размотрене током процеса у Шведској.

"И жене, које су поднијеле тужбу против Асанжа имају људска права. Асанжова борба и жеља да избјегне суд у САД не задовољавају њихово право да се огласе пред судом у Шведској", истиче Канова.

Она је нагласила да није зажалила што је дала новац за Асанжову кауцију, али да је то учинила да би био ослобођен у очекивању судског процеса, а не да би избјегавао одговоре на оптужбе.

Асанж је ухапшен у Британији у децембру 2010. године на основу потјернице из Шведске, гдје је тражен ради испитивања због оптужби за силовање и сексуални напад.

Пошто је изгубио правну битку којом би избјегао изручење, Асанж се у јуну прошле године склонио у Амбасаду Еквадора у Лондону.



Оставите одговор