Бијељина: Нова болница спремна почетком октобра

Нова болница у Бијељини прве пацијенте почеће да прима почетком октобра, најавио је директор бијељинске Опште болнице "Свети Врачеви" Синиша Максимовић. „Све је завршено и од половине августа услиједиће уношење намјешатаја и опремање. У болници ће бити комплетно нова опрема, осим апарата за магнетну резонанцу који је стар годину и по дана. Он ће једино […]

недеља, јул 22, 2012 / 09:19

Нова болница у Бијељини прве пацијенте почеће да прима почетком октобра, најавио је директор бијељинске Опште болнице "Свети Врачеви" Синиша Максимовић.

„Све је завршено и од половине августа услиједиће уношење намјешатаја и опремање. У болници ће бити комплетно нова опрема, осим апарата за магнетну резонанцу који је стар годину и по дана. Он ће једино бити пренесен из старе болнице“, рекао је Максимовић у интервјуу Срни.

Болница ће имати регионални карактер и покриваће између 180.000 и 200.000 становника. Нови објекат има 12. 434 метра квадратних простора под једним кровом гдје ће бити стационарни, функционални и технички дио.

Стационарни дио, каже Максимовић, има осам одјељења са по 28 кревета. На сваком одјељењу су и по два апартмана. „Собе су двокреветне, климатизоване, имају централно гријање, телевизију, комуникација пацијената са особљем је аутоматизована“, појашњава директор бијељинске болнице.

Функционални дио обухвата приземље, први, други и трећи спрат. У приземљу су ургентни блок и поликлиника са 17 амбуланти. На првом спрату су дијагностика, служба за радиологију са магнетном резонанцом, скенером, патологија, дневна болница.

Максимовић је рекао да се показало да је потребна и дијагностика кардиоваскуларних обољења. „Тај пројекат је у реализацији и очекујемо да буде завршен сљедеће године“, рекао је Максимовић.

Три операционе сале у хируршком блоку су на трећем спрату гдје је и сала за царски рез у одјељењу за порођај. „Ту ће бити и централна интензивна њега, одјељење за новорођенчад и недоношчад“, каже Максимовић и додаје да је трећи спрат намијењен за управу.

Капацитет нове болнице је 256 кревета, с обзиром на то да се прати свјетски тренд да пацијенти што краће бораве у болницама. „Пацијент не треба да дође у болницу на испитивање већ да би био оперисан и послије ефикасног захвата отпуштен кући или да би добио терапију за болесно стање“, рекао је Максимовић.

Према његовим ријечима, боравак и заузимање кревета ради испитивања је бесмислено, пошто се тиме бави дом здравља и примарна здравствена заштита.

У старим објектима планирано је да буду смјештени трансфузијска медицина, регионални завод за јавно здравље, те лабораторија за туберколозу.

Максимовић је истакао да су Бијељини потребни геријатријски и центар за палијативну његу, али да се плаши да би реализација тих идеја оптерећивала функционисање болнице.

„Покушаћемо да ту идеју пласирамо и укључимо друге субјекте и локалну заједницу“, каже Максимовић и напомиње да локална заједница посљедње двије године није учествовала у помоћи функционисању постојеће болнице, осим што је једним дијелом финансирала инфраструктуру у пројекту нове болнице.

Он је истакао да бијељинска болница нема кредитних задужења, нити значајних дуговања према добављачима те се, како је рекао, може рећи да је једна од најстабилнијих медицинских центара.

Пројекат градње нове болнице у Бијељини коштао је 83 милиона марака од којих је 70 милиона уложила Влада Републике Српске, а 13 милиона општина Бијељина. У болници ради 114 љекара.

Максимовић, који је и носилац одборничке листе бијељинског СНСД–а, каже да ће на локалним изборима у Бијељини СНСД добити мјесто начелника.

„СНСД је показао да има младе, стручне и образоване нове људе са успјешним каријерама и одличним резултатима. У кампањи ћемо се фокусирати на отвореност, искреност, пожртвованост, енергију коју младост има“, рекао је Максимовић.



Оставите одговор