Бијељина криви Владу РС за слабо пуњења градског буџета

Градска управа Бијељине оптужила је Владу Републике Српске да им није дозначила око 700 хиљада КМ, због чега градски буџет у првом кварталу није остварен у складу са планом. За разлику од прва два мјесеца ове године, пуњење буџета у марту је било јако лоше, јер нам је Влада РС ускратила око 700.000 КМ прихода […]

уторак, април 8, 2014 / 15:57

Градска управа Бијељине оптужила је Владу Републике Српске да им није дозначила око 700 хиљада КМ, због чега градски буџет у првом кварталу није остварен у складу са планом.

За разлику од прва два мјесеца ове године, пуњење буџета у марту је било јако лоше, јер нам је Влада РС ускратила око 700.000 КМ прихода од ПДВ-а, изјавио је данас за пословни портал Капитал Милорад Софренић, начелник Одјељења за финансије у Градској управи Бијељина.

„Претпостављамо да је Влада РС због сервисирања својих кредитних обавеза, локалним заједницама ускратила значајан дио очекиваних прихода. Управо та чињеница нам је покварила позитивну рачуницу за први квартал ове године, јер су приходи у прва два мјесеца ипак били изнад прошлогодишњих. Због тога смо прво тромјесечје реализовали са два до три одсто испод планираних и прошлогодишњих прихода у првом тромјесечју“, истиче Софренић.

Софренић очекује да у наредном периоду неће доћи до радикалнијих обустављања прихода за локалне зајендице, што би умногоме угрозило пуњење буџета.

„Већ годину и по дана вучемо дефицит од око седам милиона марака и он је, срећом, остао на том нивоу, јер смо 2013. годину завршили са суфицитом од 159.000 КМ. Што се тиче наших редовних обавеза, обично каснимо два до три мјесеца у плаћању обавеза према добављачима. Настојимо да редовно измирујемо обавезе према административним радницима, да правовремено уплаћујемо доприносе и порез, као и средства за социјалну заштиту. Наравно, наша обавеза је да континуирано исплаћујемо и транше корисницима гранта, као и рачуне за утрошену за електричну енергију. Ту имамо заостатак од мјесец, до мјесец и по дана“, објашњава Софреновић.

Он каже да од Министарства финансија нема тренутно никаквих упозорења за рестриктивније трошење буџета и у наредном периоду.

„Очекујемо да ће у наредном периоду бити коначно усвојен Регулациони план „Центар“, те да ће бити отворене планиране инвестиције које већ двије године чекају на усвајање регулационих планова. Инвеститори су нестрпљиви и одмах по усвајању ових планова почеће уплате грађевинске ренте и надокнада за уређење грађевинског земљишта. Вјерујем да ће се након тога значајније поправити стање у каси градског буџета“, каже Софренић.

Буџет Града Бијељина за 2014. годину планиран је на износ од 45.296.909 КМ.



0 КОМЕНТАРА

  1. To je samo dokaz kolika je krađa u ovom gradu i nepotizam.
    Da ne kradete gospodo ne bi zavisili od 700 000 pa bi na računu imali uvijek toliko novca pa bi i eventualna kašnjenja Vlade da uplati sredstva po osnovu PDV-a lakše podnijeli i ne bi za visili od njih.
    Iz ovog grada frontal rijetko kad želi pisatia tema o nepotizmu i sumnjivim građenjima koliko hoćeš.

  2. šta će vam bolje punjenje budžeta da bi moglu bolje da kradete i paraziti budžetari da na većem novcu sa narodne grbače parazitira. Opština Bijeljina mora pola novca izdvojiti u investicioni fond za izgranju fabrika, na infrastrukturu zaboravite, parazitima budžetarima treba prepoloviti plate. Šta narod-poreski obveznici dobijaju za uzvrat što toliki novac izvajaju u budžet opštine Bijeljina. Svakim danaom broj nezaposlenih na birou strahopvito raste, postojeća preduzeća i fabrike se gase, radnisi isteruju na ulicu da umru.

  3. Samo neka Vlada da Bijeljini ono što joj sleduje po Zakonu, kao i svim ostalim opštinama i neka ne bere brigu dalje da li ćemo praviti kanalizaciju ili seoske puteve, imamo mi i svoju skupštinu, odbornike koje je narod birao, gradonačelnika… Ako ne budu valjali smijenićemo ih, ali dajte vi nama što nama pripada, a mi ćemo da vidimo šta ćemo s tim parama.

  4. Bijeljina je propala da više propasti nemože, Ni jedna fabrika ne radi. Šta je sa Panafleksom, Šećeranom…
    Da li je moguće izračunato koliko je stotina miliona pojela bijeljinska infrastruktura? Bijeljina je najobičniji švercerski gradić sa gomilom kvazifakulteta državnih i privatnih. Više od pola naroda je nezapsoleno u samom gradu a stanovništvo sa sela tretiraju kao poljoprivredno proizvođače, iako je otkupna cena pšenice tri puta niža od realne tržišne cene 0,33 KM.

  5. @front, 10.04.2014
    Misliš na onu fabriku za sklapanje Ursusovih traktora iz gotovih delova. Gotovi delovi se ovde uvezu, to se nigde ne prikazuje u uvoz, ovde se to sklopi i onda prikaže u našu pokrivenosti uvoza izvozom. Upravo onako kao što se to radi u Rafineriji nafte Brod. Sirova nafta nije uvoz a rafinisana je domaći BDP.

Оставите одговор