Амерички кошаркашки тим за Лондон у једној боји

До објављивања списка са именима 18 кошаркаша, са кога ће 26. јуна бити изабрано коначних 12 за Олимпијске игре (од 27. јула до 12. августа), остало је пет дана, али већ сада је јасно, да ће америчка репрезентација у Лондону бити састављена од играча који су учествовали на Играма у Пекингу (2008.) и Мундијалу 2010, […]

четвртак, јануар 12, 2012 / 11:04

До објављивања списка са именима 18 кошаркаша, са кога ће 26. јуна бити изабрано коначних 12 за Олимпијске игре (од 27. јула до 12. августа), остало је пет дана, али већ сада је јасно, да ће америчка репрезентација у Лондону бити састављена од играча који су учествовали на Играма у Пекингу (2008.) и Мундијалу 2010, плус Блејк Грифин као једини изузетак.

Када се за који дан Џери Коланђело појави пред медијима не треба очекивати велика изненађења, а једина непознаница је да ли ће у селекцији за Олимпијаду бити макар један бијелац.

Према садашњем распореду снага на списку ће се наћи: Коби Брајант (Л. А. Лејкерс), Леброн Џејмс Двејн Вејд и Крис Бош (Мајами), Крис Пол, Блејк Грифин и Чонси Билапс (Л. А. Клиперс), Кармело Ентони и Тајсон Чендлер (Њујорк), Кевин Дурент и Расел Вестбрук (Оклахома), Дерик Роуз (Чикаго), Двајт Хауард (Орландо) Ламар Одом(Далас), Ерик Гордон (Њу Орлеанс), Кевин Лав (Минесота), Дерон Вилијамс (Њу Џерси), и Ламаркус Олдриџ (Портланд).

После два велика дебакла, шестог мјеста на СП 2002. у Индијанаполису и бронзане медаље на ОИ 2004. у Атини, челници америчке кошарке осмислили су пројекат са радним насловом „вратимо злато нашој игри.”

Пут којим су Американци кренули у стварању култа националног тима заснивао се на принципима добровољности и жеље да се бране репрезентативне боје. Када је Србија својевремено исписивали златне странице у историји игре под обручима, руководили смо се истоветним начелима.

Прво се приступило формирању стручног штаба. Главнокомандујући селекције САД постао је 26. октобра 2005. Мајк Крижевски, легендарни тренер (32 године на клупи) студената Универзитета Дјук.

Идеја је била да се од четрдесетак кошаркаша створи почетна база за даље селектирање и да се на наредна четири велика такмичења (Олимпијаде 2008. и 12. и Мундијали 2006. и 10.) такмичи практично са истом екипом.

Одступање од овог концепта, бар када су најзвучнија имена у питању, догодило се прије две године у Турској, али и тада су празнине попуњавали играчи са ширег списка. Резултат оваквог приступа је „бронза” 2006. и „злата” 2008. и 2010.

Из овог слиједи да ће и у Лондону окосницу представљати чланови репрезентација са претходна два велика догађаја. Практично су недодирљиви (здравље се подразумева) и због мајсторства под обручима, али и зато што су незаобилазни део система за прављење пара, из Пекинга Брајант, Џејмс, Вејд, Бош, Хауард, Ентони, Пол а из Турске Дурант, Роуз и Чендлер. Иако га није било у претходне двије акције Грифин је један од неколико кошаркаша на коме ће НБА градити будућност у наредној деценији, па је тако и он сигуран.

И даље: слободно је практично само једно место, а кандидата је за цијели нови тим. Најближи чланству су Вилијамс Вестбрук, Кевин Лав (једини бијелац), па Одом и Билапс, итд.



Оставите одговор