Амбарине код Дервенте остају мистерија

Ни резултати проучавања амбарина у Доњем Детлаку код Дервенте, које су провели стручњаци са Универзитета Кембриџ из Енглеске, нису дали одговор на питање када су амбарине грађене и чему су служиле. Директор Туристичке организације општине Дервента Дамир Кљајић рекао је да се на ове резултате чекало неколико година и да се очекивало да буде ријешена […]

понедељак, фебруар 17, 2014 / 15:29

Ни резултати проучавања амбарина у Доњем Детлаку код Дервенте, које су провели стручњаци са Универзитета Кембриџ из Енглеске, нису дали одговор на питање када су амбарине грађене и чему су служиле.

Директор Туристичке организације општине Дервента Дамир Кљајић рекао је да се на ове резултате чекало неколико година и да се очекивало да буде ријешена енигма, односно одговори на питања када су амбарине грађене и чему су служиле.

“На основу ових резултата тешко је одредити период градње амбарина. Интересантни су проналасци остатака пшенице и винове лозе, али се не зна да ли су они некада складиштени или су ту случајно доспјели”, истакао је Кљајић.

Он је напоменуо да су амбарине најзначајнији археолошки локалитет у дервентској општини и да ће ускоро бити једини наткривени локалитет у БиХ.

“Амбарине су истражене 2009. године, а непокретним културним добром проглашене су 2010. године. Идејно рјешење уређења амбарина израђено је 2011. године, а у току је изградња настрешнице и прилаза”, додао је Кљајић.

У недавно објављеном извјештају стручњака наводи се да су у земљи која је узета са дна амбарина пронађени остаци пшенице, винове лозе, авдике и другог биља, саопштено је данас из Туристичке организације општине Дервента.

У резултатима се наводи и да нису пронађени археолошки материјал, кости или карбонизовани остаци биљака.

“Узорци земље из амбарина узети су приликом истраживања 2009. године, а пронађени остаци биља су из новијег периода, односно из посљедњих неколико стотина година”, потврдили су стручњаци из Кембриџа.



Оставите одговор