Због језика школе и Српска пред тужбом Бошњака

Тужићемо Републику Српску због дискриминације бошњачке дјеце у основним школама – запријетили су и поланици коалиције "Домовина”.

среда, јун 22, 2016 / 22:55

Тужићемо Републику Српску због дискриминације бошњачке дјеце у основним школама – запријетили су и поланици коалиције "Домовина”.

Недим Чивић поручио је да не вјерује инстуитуцијама Републике Српске, па ће заједно са родитељима бошњачке дјеце, тужбе против директора школа, министарства просвјете и Владе Републике Српске поднијети Уставном суду БиХ. Упорно нас лажете и желите да нас протјерате из овог ентитета поручио је Чивић, након чега је реаговао и предсједник Народне скупштине Републике Српске.

“Лаж је да министарствво поступа у складу са Уставом овог ентитета, ви лажете и дискриминишете Бошњаке овог ентитеа”, рекао је Недим Чивић, посланик коалиције “Домовина” у НСРС.

Из министарства просвјете није услиједио одговор. Министар Дане Малешевић није био у скупштинској сали. Зато је министар правде Антон Касиповић поручио да питање образовања треба вратити у школе.

” Мислим да је важно да се смире страсти и да се дјеци обезбиједи школовање примарно и у сваком погледу потпуно поштовање Устава Републике Српске”, изјавио је Антон Касиповић, министар правде РС.

Најављене тужбе подигле су тензије у скупштини. Потез колега бошњачке националности није изненадио трибуне из СНСД-а.

“Ово је Босна и Херцеговина. И нажалост изгледа само пријетњама и тужбама се рјешавају ствари”, изјавио је Радован Вишковић, шеф Клуба посланика СНСД-а у НСРС.

Уставни суд БиХ је прије неколико седмица донио одлуку да је језик бошњачког народа у складу са Уставом РС, али без обзира на то Бошњачки политичари су наставили по свом.



0 КОМЕНТАРА

  1. Pokojni je Gugo Lazarević predlagao sljedeći način za rješavanje ovog problema. Svaki narod na svoj jezik pravo ima. Može sa njim da radi šta god hoće. Država treba da mu osigura to pravo.

    Srpska Bošnjacima to pravo trenutno uskraćuje.

    Bošnjačka djeca treba da svoja svjedočanstva dobijaju na svom jeziku. Pravo je Bošnjaka da svoj jezik nazovu kako im volja. Isto pravo imaju i Srbi. Mogu jezik kojim govore Bošnjaci nazivati po svom ćeifu i svom standardu.

    To praktično znači da bi svako dijete dobijalo svjedočanstvo na svom jeziku. Dovoljno je da se negdje na margini dokumenta, sitnim slovima ispiše ime jezika na kome je dokument ispisan. Ako mali Nadir želi bosanski jezik – Srpska mu to ne treba uskratiti,. Baš kao što ni Nadirov babo ne može meni odrediti kako ću ja nazivati njihov jezik. Bošnjački je to jezik koga Bošnjaci bosanskim zovu.

Оставите одговор