Векарић: Провјерамо функционере из РС, према информацијама из Сарајева

По налогу Тужилаштва за ратне злочине у Србији се провјеравају особе које треба саслушати у својству свједока или осумњичених на основу протокола о сарадњи са БиХ, изјавио је замјеник тужиоца Бруно Векарић. Провјеравају се информације достављене из Сарајева, а ријеч је о 39 предмета у којима је Тужилаштво БиХ спремно да уступи доказе и процесуирање […]

субота, август 24, 2013 / 09:31

По налогу Тужилаштва за ратне злочине у Србији се провјеравају особе које треба саслушати у својству свједока или осумњичених на основу протокола о сарадњи са БиХ, изјавио је замјеник тужиоца Бруно Векарић.

Провјеравају се информације достављене из Сарајева, а ријеч је о 39 предмета у којима је Тужилаштво БиХ спремно да уступи доказе и процесуирање Србији.

Београдска "Политика" пише да је у Србији почела полицијска акција провјере идентитета и адреса становања бивших политичких, војних и полицијских функционера Републике Српске, који данас живе у Србији.

Векарић истиче да је ријеч о рутинским провјерама и да тужилаштво анализира које ће предмете преузети од БиХ.

"Друга опширна провера ради се за предмете у којима је место извршења злочина БиХ, а потенцијални починиоци и сведоци налазе се у Србији. Подаци из ових предмета, преко официра за везу, достављени су нам из Хага", рекао је Векарић.

Он је навео да се трећа провјера ради у предмету отмице и убиства 19 грађана Србије из воза Београд – Бар у Штрпцима из 1993. године.

"Политика" пише да су Тужиоци БиХ средином јула у Београду упознали колеге из Србије о предметима против више од 30 особа, чије процесуирање у БиХ није могуће, јер се према свим доступним сазнањима налазе на територији Србије. Међу овим особама има и оних против којих је у БиХ подигнута општужница.

Српско тужилаштво дало је чврста увјеравања да ће провјерити да ли се наведене особе налазе у Србији, након чега ће бити договорени даљи кораци око евентуалног процесуирања ових лица у Србији.

Не постоји могућност екстрадиције из Србије у БиХ, јер ни Устав Србије ни Устав БиХ не дозвољаавју изручење својих грађана.



Оставите одговор