Ватикан – могуће мјесто за прање новца

У Ватикану се можда пере новац, закључак је извјештаја о међународној стратегији за контролу наркотика за 2012. годину коју је израдио амерички Стејт департмент. Ватикан се први пут појавио на листи земаља друге категорије – „земље које изазивају забринутост”. Прву категорију земаља обухватају „земље које изазивају велику забринутост”, а трећу „земље под надзором”. Извјештај обухвата […]

петак, март 9, 2012 / 06:38

У Ватикану се можда пере новац, закључак је извјештаја о међународној стратегији за контролу наркотика за 2012. годину коју је израдио амерички Стејт департмент.

Ватикан се први пут појавио на листи земаља друге категорије – „земље које изазивају забринутост”.

Прву категорију земаља обухватају „земље које изазивају велику забринутост”, а трећу „земље под надзором”.

Извјештај обухвата 190 држава, а Ватикан је у категорији с Пољском, Египтом, Ирском и Мађарском.

„Чињеница да је Ватикан у другој категорији земаља заправо значи да је њихов финансијски систем осјетљив на могућност прања новца. Треба нагласити да је сам Ватикан недавно усвојио програме којима жели то да спријечи”, објаснили су из Стејт департмента.

Ватиканска банка, чији је званичан назив Завод за религијска дјела, својевремено је била под истрагом римског тужилаштва под сумњом да се бавила прањем новца.

Ова банка не мора да поштује италијанске финансијске норме јер на међународном плану дјелује из ватиканске државе.

Истражитељи су имали индиције да су многе особе које живе у Италији користили банку као параван за прање новца и избјегавање пореских обвеза.

Након те афере папа Бенедикт XVI. потписао је декрет против прања новца у Ватикану.

Декрет је донио правила о пословању и транспарентности пословања у складу с међународним напорима у борби против прања новца и финансирања тероризма.

Папа је, потписујући документ под називом „Мото Проприо”, рекао да се Ватикан жели да се придружи земљама које су правно регулисале банкарско пословање на тај начин да га криминалци не могу искоришћавати.

Ватиканска банка била је 1981. године повезана с прањем мафијашког новца, преносе агенције.



Оставите одговор