Усвојен и други пакет помоћи за Грчку

Министри финансија земаља еврозоне усвојили су други пакет финансијске помоћи за Грчку од 130 милијарди евра, послије више од 13 часова преговора у Бриселу. Грчкој су потребна додатна средства да би избјегла банкрот 20. марта, када мора да врати велике зајмове. У замјену, Атина ће предузети мјере за смањење дуга на 120,5 одсто друштвеног производа […]

уторак, фебруар 21, 2012 / 08:20

Министри финансија земаља еврозоне усвојили су други пакет финансијске помоћи за Грчку од 130 милијарди евра, послије више од 13 часова преговора у Бриселу.

Грчкој су потребна додатна средства да би избјегла банкрот 20. марта, када мора да врати велике зајмове. У замјену, Атина ће предузети мјере за смањење дуга на 120,5 одсто друштвеног производа до 2020. године.

Послије пет узастопних година привредне рецесије, грчки дуг тренутно износи више од 160 одсто друштвеног производа. Евро је одмах ојачао према другим валутама послије вијести из Брисела.

Договор је рано јутрос објавио предсједник групе министара финансија еврозоне Жан Клод Јункер. Он је рекао да ће овај далекосежни договор довести до "веома значајног смањења грчког дуга" и обезбиједити будућност земље унутар еврозоне, пренио је Би-Би-Си.

"Еврогрупа је у потпуности свјесна великих напора које су грађани Грчке већ поднијели", рекао је Јункер и додао да су неопходни "додатни велики и заједнички напори грчког друштва, како би економија кренула путем одрживог развоја".

Шеф Међународног монетарног фонда (ММФ) Кристин Лагард, која је такође учествовала у преговорима, рекла је да споразум "даје Грчкој довољно простора за обнову своје конкурентности".

Она је додала да ће одржати додатне разговоре о Грчкој на састанку управног одбора ММФ-а у другој седмици марта.

Нови споразум значи да приватни кредитори Грчке морати да прихвате губитак од 53,5 одсто вриједности обвезница које су купили.

Први пакет помоћи за Грчку од 110 милијарди није био довољан да извуче земљу из дужничке кризе.

Поједине чланице еврозоне сумњају да ће Грчка испуњавати своје обавезе и захтијевају увођење снажнијих механизама који би осигурали отплату дугова.



Оставите одговор