Усорац: Мљекари из Српске замијенили Хрватску другим тржиштима

Према ријечима Владимира Усорца, предсједника Удружења пољопривредних произвођача – мљекара РС, мјекарски сектор РС је успио да задржи ранији обим продукције, који котира између 100 и 110 милиона литара млијека годишње, тако што је млијеко које је извозио у Хрватску преусмјерио на тржишта Србије, Црне Горе, Македоније и Албаније. "Наша производња се упркос већим трошковима […]

петак, јануар 24, 2014 / 20:23

Према ријечима Владимира Усорца, предсједника Удружења пољопривредних произвођача – мљекара РС, мјекарски сектор РС је успио да задржи ранији обим продукције, који котира између 100 и 110 милиона литара млијека годишње, тако што је млијеко које је извозио у Хрватску преусмјерио на тржишта Србије, Црне Горе, Македоније и Албаније.

"Наша производња се упркос већим трошковима транспорта сасвим солидно држи, док је, са друге стране, у Хрватској дошло до огромног пада мљекарства. Оно што се у Хрватској тренутно дешава јасно указује на то да су ЕУ потребна нова тржишта за њихове производе, а не снажни домаћи фармери и фабрике у новој земљи чланици", рекао је Усорац.

Овакву његову тврдњу подржавају и посљедњи статистички подаци о производњи млијека и његових прерађевина Хрватске за претходну годину. Њихова званична статистика каже како је 2013. године у односу на годину дана раније производња млијека у Хрватској пала у свим сегментима. Тако је млијека за пиће у Хрватској произведено 40 одсто мање, киселе павлаке је произведено 13 одсто мање, производња ферментираних производа пала је за 19,5 одсто, маслаца за пет одсто, а сира је произведено за 5,5 одсто мање у односу на 2012. годину.

Усорац је констатовао да произвођачи и раније нису имали никакав повлаштен третман на хрватском тржишту и да су се за сваки извезени литар у ову земљу изборили испуњавајући све законске одредбе и високе стандарде квалитета.

"Нама је свако тржиште важно и потребно, али у овом тренутку не можемо рећи да је за нас пресудно да ли ћемо опет на њега изаћи", констатовао је он.

Усорац је истакао како се ипак нада да ће доста произвођача из БиХ 31. јануара од стране ФВО добити извозне бројеве за пласман млијека у ЕУ.

"Иако се доста добро сналазимо, није исто извозити млијеко у Албанију и платити огромне трошкове транспорта и пласирати на најближе хрватско тржиште и то бесцарински", констатовао је он и на крају додао да фармери у РС могу бити поносни на тренутно одржани ниво производње, јер сектори мљекарства широм Европе доживљавају фијаско.

Стево Мирајнић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, оцијенио је како је одмах по доласку у БиХ ФВО поздравила све напоре домаћих власти и произвођача с циљем испуњавања услова за извоз млијека у ЕУ.
"Иако ће коначана оцјена европских инспектора бити позната тек крајем мјесеца, сматрам да када је ова контрола у питању имамо разлога за оптимизам", рекао је Мирјанић.

БиХ је прије уласка Хрватске у ЕУ била највећи извозник млијека у ту земљу. Процјењује се да је у БиХ на годишњем нивоу тржишно пласирано, односно откупљивано, 200 милиона литара млијека, а чак четвртина овог износа била је усмјерана ка хрватским прерађивачима.



0 КОМЕНТАРА

  1. У циљу подстицања раста укупног обима и вриједности производње али и подизања обима тржишности примарне производње у РС, једна од предузетих мјера и активности које ће произвести релативно брзе ефекте, а истовремено дати основу за дугорочнији развој у области пољопривреде односи се на:

    Реализацију одлуке Владе за набавку 3000 стеоних јуница у укупном износу од 12 милиона КМ. Реализација ове мјере обезбједиће дугорочне ефекте у повећању обима и вриједности говедарске производње за период 2014-2018 године. Процјењује се да ће укупна новостворена вриједност по основу произведеног млијека и подмплатка износити 117,00 милиона КМ. Посматрано кроз обим производње, реализација ове мјере допринијеће повећању производње млијека за 133 милиона кг, 8.880 грла стеоних јуница и 13.300 грла товне јунади. Министарство је формирало стручни тим за реализацију одлуке Владе о набавци 3000 јуница.

  2. filipvito,
    To je onih 3000 bolesnih i besnih junica koje ste dobili preko vaših prijatelja sa Zapada, da ovde trujete narod i uništavanj stočnih fond njihovim razmnožavanjem. Vi ovaj narod i planirate gurnitu na zemlju u 15 vek sve ste fabriek srušili, elektroprivrdu guvite na sudu od slovaenaca samo se čaka da prođu izbori u oktobru. Privredu ste vratili u privatluk 19 veka. Eto to je ono što ste uradili.
    Obrazsovanje ste srozali na najniže grane, šta će nam, kad se nećžemo baviti privredom, industrijom i proizvdnim tehnilogijama. Zato narodu nudite LON poslove lepljenja đonova na italijanske, austrijske i nemačke cipele i to prikazujuete u domaći proivzog koji kad vraćate prikazujete u izvoz, to isto radite sa sklapanjem tratora.
    Prestani više da kopiraš izmišljotine i lažne statitika sa sajta ministarstva.

  3. Може ли filipvito елаборирати по којим условима издвојено 12 милиона за 3 хиљаде јуница, што показује да је вриједност једног грла 4 хиљаде марака. Да то није мало пуно по комаду? Коме се то исплати преузети и по којим условима од државе, ако се зна да све реализације теку преко комерцијалних банака, са каматама наравно.
    Осим тога, исплата субвенција за откуп иде поприлично споро, тако да су фармери доведени пред банкрот.

Оставите одговор