УН: Мигранти породицама шаљу милијарде долара више него прије 10 година

Мигранти шаљу у своје отаџбине милијарде долара више него што су слали прије 10 година, а стопа раста новчаних пошиљки готово је двоструко већа него повећање миграције, наводи се у извјештају Уједињених нација. Количина дознака је од 2007. до 2016. порасла за 51 одсто, док се миграција у истом периоду повећала за 28 одсто, а […]

четвртак, јун 15, 2017 / 23:23

Мигранти шаљу у своје отаџбине милијарде долара више него што су слали прије 10 година, а стопа раста новчаних пошиљки готово је двоструко већа него повећање миграције, наводи се у извјештају Уједињених нација.

Количина дознака је од 2007. до 2016. порасла за 51 одсто, док се миграција у истом периоду повећала за 28 одсто, а број становника у земљама поријекла миграната за 13 одсто.

Међународни фонд за пољопривредни развој (ИФАД), агенција која се бори против сиромаштва у сеоским подручјима, навео је у извјештају да више од 200 милиона мигрантских радника помаже, како се процјењује, 800 милиона чланова породица широм свијета.

Раст дознака повећавао се у просјеку за 4,2 одсто годишње, са 296 милијарди долара 2007. на 445 милијарди долара 2016. године.

У извјештају се предвиђа и да ће ове године милијарду људи, свака седма особа на свијету, бити укључено било у слање или примање више од 450 милијарди долара у дознакама.

Према процјени истраживања, од 2015. до 2030. године биће послато 6.500 милијарди долара у земље с ниским и средњим примањима.

Фонд је саопштио да су налази засновани на серији истраживања и студија и анализи података свјетске банке. Ово је први извјештај Фонда о десетогодишњем тренду миграција и дознака.

Дознаке које су слали мигранти повећале су се, према извјештају, у готово свим дијеловима свијета, али је велики раст од 87 одсто забиљежен у Азији.

Више од 100 земаља сваке године прима више од 100 милиона долара у дознакама, а на врху листе су Кина, Индија, Филипини, Мексико и Пакистан.

Највише новца шаље се из САД, Саудијске Арабије, Русије, Уједињених Арапских Емирата, Њемачке, Кувајта, Француске, Катара, Велике Британије и Италије.

Предсједник ИФАД-а Гилберт Хунгбо истакао је важност утицаја на животе породица и других који добијају новац.

„Мали износи од 200 или 300 долара који сваки мигрант шаље кући чине око 60 одсто прихода породичног домаћинства и то чини огромну разлику у њиховим животима и заједницама у којима живе”, рекао је Хунгбо.

Главни аутор извјештаја Педро де Васконселос изјавио је да је око 40 одсто дознака, 200 милијарди долара, послато у сеоска подручја у којима живи већина сиромашних.

– Овај новац се троши на храну, здравствене услуге, боље образовање и побољшање смјештаја, рекао је Васконселос.



Оставите одговор