Уједињени у уступцима: Српска, Ефбих и Савјет министара писали ММФ-у

Власти Републике Српске, Федерације БиХ и Савјета министара БиХ у најновијем писму намјера обавезали су се на низ нових уступака и усвајања закона у врло кратком року, како би добили договорена и додатна средства од Међународног монетарног фонда, преноси пословни портал Капитал.ба. Нови Закон о раду мора бити усвојен до краја децембра, а ММФ је […]

среда, јул 9, 2014 / 19:02

Власти Републике Српске, Федерације БиХ и Савјета министара БиХ у најновијем писму намјера обавезали су се на низ нових уступака и усвајања закона у врло кратком року, како би добили договорена и додатна средства од Међународног монетарног фонда, преноси пословни портал Капитал.ба.

Нови Закон о раду мора бити усвојен до краја децембра, а ММФ је одобрио процјену влада РС и ФБиХ да „природне катастрофе" буџетски дефицит на крају године може премашити четири одсто БДП.

У писму од 13. јуна, упућено директорици ММФ-а Кристини Лагард, које преноси пословни портал Капитал, ентитетске и власти на нивоу БиХ, изнијели су много тежу оцјену садашње ситуације и прогнозе економског раста од оне која је званично присутна у јавности.

Власти признају да су одлучни да крену са „критичном реформом" како називају усвајање новог закона о раду. Нису, кажу, успјели то урадити прије јер није постигнут консензус са социјалним партнерима. „Ентитетске владе ће", како се наводи у писму намјера, „уз помоћ особља Свјетске банке и ММФ-а, побољшати нацрте нових закона о раду у наредним мјесецима који ће бити основ за нове разговоре са социјалним партнерима… С обзиром на вријеме које ће бити потребно за јавну расправу и предстојеће парламентарне изборе, очекујемо да нови закон о раду буде усвојен од стране парламената до краја децембра 2014. године".

Власти су да би добиле нову трашну од ММФ поставиле нове рокове:

Република Српска
– Законски прописи који регулишту оснивање и надзор над друштвима за управљање имовином – СЕПТЕМБАР 2014.
– Нацрт новог Закона о банкама и другим кредитним институцијама – СЕПТЕМБАР 2014.
– Нови закон о раду – ДЕЦЕМБАР 2014.

Федерација БиХ
– Закон о јединственом регистру корисника готовинских накнада на које се не уплаћују доприноси – ЈУЛИ 2014.
– Законски прописи који регулишту оснивање и надзор над друштвима за управљање имовином – СЕПТЕМБАР 2014.
– Нацрт новог Закона о банкама и другим кредитним институцијама -СЕПТЕМБАР 2014.
– Нови закон о раду – ДЕЦЕМБАР 2014.

Ниво БиХ
– Склопити споразуме са највећим дужницима индиректних пореза УИО БиХ – СЕПТЕМБАР 2014.
– Повећати акцизе на фино резани дуван

Детаљи писма: Штете процјењене на 10% БДП

„Јасно је да су поплаве и клизишта изазвали велике штете стамбеном фонду, бизнису, пољопривредном земљишту и инфраструктури. Прелиминарне процјене указују да је губитак једнак 5 до 10 одсто бруто друштвеног производа државе. Очекује се пад производње и извоза, а потреба за увозом ће расти. Ако се хитно не ријеши платни биланс може доћи до озбиљних економских поремећаја. Владе се суочавају са значајним губицима прихода, а кредитни портфолио банака се погоршава", наводи се у писму намјера. Раст БДП ће ове године знатно бити успорен на 0,7 одсто.

Незапосленост је 28 одсто, и вјероватно ће убрзо расти јер привреда уништена и претрпјела тешка оштећења.

У писму намјера се најављују убрзани напори на побољшање наплате пореза, који, како се наводи, падају као посљедица поплава и клизишта.

Конкретни потези које власти намјеравају предузети за побољшање наплате пореза: Размјена информација о пореским обвезницима између четири пореске агенције која је почела у јануару 2014. сада је проширена, Парламент БиХ је одобрио усклађивање стопа акциза на различитим дуванских производа, и повећање акциза на фино резани дуван. УИО БиХ и ентитетске инспекцијске службе ће појачати сарадњу у борби против кријумчарења и продају на домаћем тржишту дуванских производа који немају акцизне маркице. Управни одбор УИО је, наводи се, одобрио нови нацрт Закона о царинској политици која је у складу са законодавством ЕУ и циљ је се он разматра у Парламенту БиХ до краја септембра ове године. УИО ће успоставити јединицу за откривање и спречавање утаје ПДВ-а, те увести базу ризика за ревизију поврата ПДВ-а. Ентитети су се обавезали да ће постићи споразум о измирењу међусобних заосталих потраживања прихода од индиректних пореза из 2012.године. УИО ће такође објавити мјесечне информације о стању заосталих индиректних пореза и репрограмираним пореским дуговањима, као и информације о склопљеним споразумима о репрограмирању дугова. УИО ће до краја септембра 2014. настојати постићи споразуме о распореду исплате са највећим пореским дужницима.

Шта је Влада Српске обећала

У писму намјера се наводи да Република Српска има циљ да наредних мјесеци, уз помоћ ММФ-а, заврши анализу пореза да би се избјегло двоструко опорезивање, са посебним освртом на трансферне цијене.

Влада РС убјеђује ММФ да ће до краја септембра у Скупштини бити усвојен, већ припремљен нови Закон о фискалној одговорности који има за циљ да осигура дугорочну фискалну одрживост и повећање транспарентности.

Биће појачане фискалне контроле потрошачких јединица које послују изван главне књиге трезора и имају своје рачуне.

ФБиХ регистар до септембра

Федерација БиХ наводи да чини напоре на успостављања централизоване базе података свих корисника социјалних трансфера. У том циљу, очекују да нацрт Закон о јединственом регистру корисника готовинских накнада на које се не уплаћују доприноси буде усвојен до краја јула 2014. године, а након тога, ће „ангажовати све потребне финанцијске и административне ресурсе како би ова база података била оперативна до краја септембра 2014 године".

Влада ФБиХ наводи да наставља са ревизијом повлаштених пензија.

Признајемо: Здравствени сектор превише троши

„Ми признајемо да је за побољшање материјалног положаја нашег система здравствене заштите потребно зауставити повећања трошкова и створити услове за смањење пореског оптерећења плата кроз смањење стопе доприноса за здравствено осигурање. Као предуслов, то захтијева свеобухватну реформу нашег система здравствене заштите. У том смислу, наш кључни реформски приоритети, идентификовани уз помоћ Свјетске банке, су: побољшање ефикасности јавне набавке и издавање лијекова, медицинских уређаја и опреме, обнова болнице, измјена правног оквира за пружање здравственог осигурања преко служби за запошљавање. У наредним мјесецима, ми ћемо уско сарађивати са Свјетском банком о развоју специфичних мјера који ће бити основ реформи", наводи се у Писму намјера.

Финансијски сектор

„Профитабилност финансијског сектора је под притиском због смањене кредитне активности и наставка погоршања кредитног порфолиа банака, али великих разарања стамбених и пословних објеката у поплавама и клизиштима што ће узроковати даљи раст неквалитетних кредита и створити додатне потребе резервисања. Због тога ће агенције за банкарство наставили пажљиво надзирати банке рсфинанцијски сектора и, посебно, појачати контролу банака које буду идентификоване као угрожене. Све банке које су под појачаним надзором од стране агенција за банкарство су завршили избор вањског ревизора и очекује се да резултати њихових прегледа, буду доступна ускоро, што ће регулатору пружити вриједне информације о потенцијалним ризицима биланса„, истиче се у Писму од 13.јуна ове године.

Власти у БиХ кажу да напредују припреме нових банкарских закона у оба ентитета који ће бити усклађене са законодавством ЕУ и са Басел ИИ, поред тога, ако буде потребно, биће измјењени и повезани законских прописи попут Закон о Агенцији за осигурање депозита.

Владе РС и ФБиХ у Писму намјера наводе да се припремају закони за регулисање управљање имовином кампаније, који би у нацрту могли бити одобрени од ентитетских влада до краја септембра. Оба ентитета ће такође размотрити своје законе о стечају како би стечајни поступак поједноставио и скратио.

Због поплаве теже до новог закон о раду!?

Влада РС и ФБиХ наводе да су наставили да траже консензус са социјалним партнерима о новом закону о раду који је погоднији за стварање нових радних мјеста. „Ми смо имали циље да нови закон о раду буде усвојен од стране парламената до краја децембар 2013, али то није било могуће јер није постигнута сагласности са социјалним партнерима, и то је постало још теже у након недавне природне катастрофе. Више времена је стога потребно за наш дијалог са социјалним партнерима, али како смо одлучни да кренемо са овом критичном реформом, ентитетске владе ће побољшати нацрте нових закона о раду у наредним мјесецима, уз помоћ особља Свјетске банке и ММФ-а, који ће бити основ за нове разговоре са социјалним партнерима", наводи се у Писму намјера.

„Нацрти ће минимално: захтијевати да сви колективни уговора буду временски ограничени, омогућити диференцирано одређивање плата на основу способности, квалификације и искуства, смањење дестимулације за запошљавање, појачати инспекције рада и повећати казне за кршење закона о раду, заштитити права радника у складу са међународним стандардима о раду и Европске заједнице. С обзиром на вријеме које ће бити потребно за јавну расправу и предстојеће парламентарне изборе, очекујемо да нови закон о раду буде усвојен од стране парламената до краја децембар 2014.године", пише у Писму.

Власти су обећале да ће у међувремену наставити са израдом новог закона о државним службеницима и намјештеницима, како би се олакшала реформа јавне управе.

Спашавање каријера на катастрофи

Економисти оштро осуђују „олако" давање обећања која не можемо испунити, али и несхватљиво вјеровање ММФ-а да ће то бити урађено.

„Нити желим да схватим ММФ, који као да не зна где је, па верује да ће неки закони бити усвојени у септембру, а Закон о раду у децембру, нити схватам народ, који упорно бира исте гарнитуре паразита, уз ретке часне изузетке", каже економиста Светлана Ценић.

„Не схватам ни промјену рјешења од писма од писма, од анализе до анализе, не схватам спасавање ситних каријера на таквој катастрофи као што су поплаве, не схватам, одсуство сваке одговорности за будућност 3,5 милиона људи, не схватам фризирање извештаја… Зашто? Зато што ће требати године да се иоле опоравимо. а то се не тиче ни домаћих власти, ни иностраних финансијских институција", закључила је Ценић.



0 КОМЕНТАРА

  1. Opet šuplja novinarska tlapnje. Deder mi objasnite koji to model omogućava istovremeno smanjenje GDP za 5 do 10% i njegov rast od 0,7%

    Novi zakon o radu koji će dramatično srezati radnička prava je neminovnost. Prava se ionako ne poštuju, treba ih zakonom svesti na prihvatljivu mjeru i onda strogim kontrolama provesti sa papira u djelo. Svi ćemo od toga imati koristi.

    Decembar kao rok je besmislen. Do decembra se neće ni formirati vlast.

  2. Tlapnje nisu novinarske. Ta vratolomija sa podacima je preuzeta iz materijala. Mada Exe ako upotrebiš logiku možeš da vidiš da je šteta procijenjena na 5-10% BDP, dakle ne radi se o padu BDP. A da je moguć rast od 0,7% nije nemoguće. To indicira da potrošnja u BiH zavisi prije svega od spoljnih faktora, a da izvozna privreda nije potopljena.
    Sve skupa ništa obećavajuće.;)

Оставите одговор