Учење и ђускање уз дневни програм Јелен Демофеста

У склопу дневног програма Јелен Демофеста посјетиоци ће ове године видјети, научити И сазнати много нових ствари. Један дио тродневног програма биће интерактивна радионица под вођством групе Институт. Група Институт је музичка и умјетничка идеја и концепт којег су створили и основали С.А. “Фрапарега” & Н.В. “Папа Ник” 1974. године. Они ће ове године заједно […]

уторак, јул 12, 2011 / 19:02

У склопу дневног програма Јелен Демофеста посјетиоци ће ове године видјети, научити И сазнати много нових ствари. Један дио тродневног програма биће интерактивна радионица под вођством групе Институт.

Група Институт је музичка и умјетничка идеја и концепт којег су створили и основали С.А. “Фрапарега” & Н.В. “Папа Ник” 1974. године. Они ће ове године заједно са посјетиоцима фестивал израђивати инструменте И то на платоу испред Демофест клуба сваког дана од 13 до 17 часова. И не брините, сви посјетиоци ће добити и освјежење а биће и заштићени од сунца.

Музика и умјетност групе Институт синтеза је свих музичких искустава, свих врста музике и њихових бројних извора. Главни утицаји у том концепту су: џез, блуз и фанк (први и најважнији Мајлс Дејвис и његово окружење и озрачење), етно (музика цијелог свијета, а посебно музика Африке, Азије, Аустралазије и Полинезије) и коначно европска, модерна и савремена музика (класика, савремена авангарда, рок, поп, електроника…).

Поред тога што свирају своје стандардне инструменте, чланови Института такође израђују и свирају своје оригиналне инструменте разних врста, на којима музицирају уклапајући их са класичним инструментима у неочекиване комбинације и звукове, те једну потпуно неуобичајену музику. У овом процесу Институте путује најневјероватнијим музичким просторима. На крају радионице, трећег дана, сви полазници ће заједно са представницима Института направити мини концерт са направљеним инструментима.

Група Институт функционише као “отворени” састав у смислу да одржава концерте на којима музицира од 4 до 20, а понекад и више чланова. Будући да је музика којом се бави кросовер разних утицаја помјешаних са импровизацијом, коцерти Института представљају непоновљиво музичко искуство за саме извођаче, али и јединствен аудио-визуелни ужитак за све присутне. У зависности од инспирације, повода, договора и конкретног случаја, Институт углавном наступа под маскама, у костимима, а често музицира на примитивним инструментима које су често чланови групе сами израдили.

Институт постоји скоро 37 година и за то вријеме имао је бројне наступе и пројекте. Једна врста пројеката су и радионице које води чувар традиције ове групе, арх. Николић Вељко "Папа Ник" (радио заједно са еx М.П. Саут Квартет, Ренесанс, Јован Маљоковић Салса Банд, Боки Милосевић џез квартет, Балканика, Теофиловићи, Кугуарс…).

На овим радионицама полазници уче свирање удараљки, прављење разних примитивних инструмената, начин комуникације и методе свирања у колективној импровизацији; измишљају неку непостојећу цивилизацију и народ, њихове маске, одећу, писмо, архитектуру, музику, инструменте, једном рјечју – све. Све то раде у оноликој мјери колико сами хоће и могу. Такође се подиже еколошка свијест, јер се на радионици у току реализације обилно користи и материјал који би иначе био отпад.



Оставите одговор